Markalar

Nestle’yi Kim Kurdu?

Nestle, dünya çapında bilinen bir gıda ve içecek şirketidir. Peki dünyaca ünlü bu markanın hikayesi nedir? Kim ya da kimler tarafından kurulmuştur? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını makalemizde bulabileceksiniz.

Nestle’nin Kuruluşu

1866’da İsviçreli farmasötik kimyager Henri Nestle tarafından kuruldu. İlk ürünü, bebeklerin beslenmesi için hazırlanan süt tozu idi.

Henri Nestle’in şirketi kurma nedeni, bebek ölümlerinin yaygın olduğu bir dönemde annelerin bebeklerini emziremeyecek kadar hastalanmalarına yardımcı olmaktı. Süt tozunu icat ederek, bebeklerin hayatta kalmasına yardımcı olan Henri, işletmesini büyüterek daha fazla ürün yelpazesi sunmaya başladı.

Marka, zamanla dünya çapında popüler hale geldi ve bugün yaklaşık 190 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket, NestleToll House çikolataları, Nescafe kahve, KitKat çikolata barları, Gerber bebek yiyecekleri, Purina pet yiyecekleri ve birçok diğer tanınmış markayı içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Nestle, tarih boyunca bazı tartışmalara da karıştı. Örneğin, 1970’lerde marka, emzirmeyi teşvik etmek yerine formül mama satmaya çalışarak Afrika’da bebek ölümlerine neden olduğu iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle şirket, o zamandan beri bu uygulamalarını değiştirmeye çalışsa da, bu tartışmalar hala bazıları tarafından hatırlanmaktadır.

Henri Nestle Kimdir?

nestlenin kurucusu henri nestle
HenriNestle(1814-1890)

Henri, 1814 yılında 11 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya geldi. Babası “küçük kuş yuvası” anlamına gelen “Nestle” soy adını vermiştir. Henri, 1866 yılında ünlü Nestle markasını kurdu. Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketi olan Nestle, yoğunlaştırılmış sütün ilk üreticilerinden biridir. Henri, 7 Temmuz 1890 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Nestle Markaları Nelerdir?

Nestle, dünya çapında tanınan bir marka ailesidir ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. İşte Nestle’nin en popüler markalarından bazıları:

1. KitKat: Dünya genelinde çok sevilen bir çikolata barı markasıdır. İlk olarak 1935 yılında İngiltere’de piyasaya sürülmüştür.

2. Nescafe: Kahve severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan Nescafe, Nestle’nin önde gelen markalarından biridir. Hemen hemen her ülkede bulunabilmektedir.

3. Gerber: Bebek maması ve beslenme ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir markadır. Nestle’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük iştiraklerinden biridir.

4. Purina: Evcil hayvanların maması ve diğer bakım ürünleri için önde gelen markalardan biridir. Kedi ve köpek mamaları ile tanınır.

5. Maggi: Hazır yemek malzemeleri ve baharatlarının yanı sıra noodle ürünleriyle de bilinir.

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu