Markalar

Ülker’i Kim Kurdu?

Ülker, Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinden biridir ve çikolata, bisküvi ve atıştırmalık ürünleri gibi pek çok farklı kategoride ürünler sunmaktadır. Şirketin kuruluşu oldukça ilginç bir hikayedir.

Ülker’in Kuruluşu

Ülker’in kökenleri, 1944 yılında İstanbul’da bir pastane açan Sabri Ülker‘e dayanmaktadır. Sabri Bey, pastanesinde ürettiği pasta ve tatlıların lezzeti sayesinde işi hızla büyüttü. Daha sonra şirketin başına oğlu Murat Ülker geçti ve şirket hızla büyümeye devam etti.

Murat Ülker, şirketin daha da büyümesi için stratejik satın almalar yaparak çeşitli gıda kategorilerine girdi. Böylece, Ülker markası altında bisküvi, çikolata, süt ürünleri, içecekler ve atıştırmalıklar gibi pek çok farklı kategoride ürünler sunulmaya başlandı. Türkiye’nin yanı sıra dünya genelinde de tanınmaktadır ve pek çok ülkede satış yapmaktadır. Şirket, inovasyon ve kaliteye odaklanarak müşterilerinin beklentilerini karşılayacak şekilde ürünlerini sürekli olarak iyileştirmektedir.

Ülker’in kuruluşu Sabri Ülker’in pastane açmasıyla başlamıştır ve oğlu Murat Ülker’in liderliği altında hızla büyümüştür. Şirket, bugün pek çok farklı gıda kategorisinde ürünler sunarak Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinden biri haline gelmiştir ve dünya genelinde tanınan bir marka olmuştur.

Sabri Ülker Kimdir?

ülker markasının kurucusu sabri ülker

Sabri Ülker, 1920 yılında Kırım‘da dünyaya geldi. Ailesi 1929 yılında Türkiye’ye göç edip İstanbul’a yerleşti. Henüz ilkokul yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker‘le birlikte bisküvi fabrikasında çalıştı. Yüksek Öğrenimine başladığı yıllarda 2.Dünya Savaşı başladı. Öğrenimini bitirdikten sonra 1944’te Eminönü’nde Nohutçu Han’da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Bu küçük işletme, Ülker markasının temeliydi. 1970’te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda‘yı kurdu. Sonrasında 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı. 1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğini zenginleştirdi. 2000 yılında Ülker’in onursal başkanlığını üstlendi ve yönetimi oğlu Murat Ülker‘e devretti. 12 Haziran 2012’de hayatını kaybetti.

Ülker’in Ürün Yelpazesi ve Popüler Ürünleri

ulker urunleri

Ülker, Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biridir ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şirket, çikolata, bisküvi, gofret, kek, pastane ürünleri, süt ürünleri ve atıştırmalık gibi birçok kategoride ürünler sunmaktadır.

Çikolatalı gofretler Ülker’in en popüler ürünlerinden biridir. Markanın en ünlü gofreti, içinde fındık parçaları bulunan ve çikolata kaplı lezzetli bir gofrettir. Bu lezzetli gofret, çocuklar ve yetişkinler arasında oldukça popülerdir.

Bisküvi kategorisinde, Ülker’in en ünlü ürünleri arasında Cizi, Çokomax, Çikolatalı Sultani, Metro, Hanımelleri ve İkram yer almaktadır. Farklı boyutlarda ve ambalajlarda sunulan bu ürünler, Türkiye’deki market raflarının vazgeçilmezleri haline gelmiştir.

Ülker ayrıca pastane ürünleri kategorisinde de oldukça güçlüdür. Bunun yanı sıra şirketin tatlıları arasında profiterol, cheesecake, tiramisu, brownie ve çeşitli pastalar yer alır. Bu ürünler, özel günlerde kutlamalar için harika bir seçenektir.

Süt ürünleri kategorisinde Ülker, çikolatalı ve vanilyalı sütler sunmaktadır. Bu ürünler özellikle çocuklar arasında popülerdir. Ayrıca markanın yoğurtları, ayranları ve dondurmaları da lezzetli ve kalitelidir.

Ülker atıştırmalık kategorisinde de oldukça güçlüdür. Şirketin fındık ezmesi, kraker, patlamış mısır ve cips gibi ürünleri vardır. Bu atıştırmalıklar, özellikle TV izlerken veya arkadaşlarla birlikte vakit geçirirken tüketmek için harika bir seçenektir.

Kaynak
Sabri Ülker Biyografisi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu