Markalar

Stanley’i Kim Kurdu? Ömürlük Bir Termos Markası

Şüphesiz termos hayatımızı kolaylaştıran icatlar arasında en önemlilerden biridir. Günümüzde bir seyahate çıktığımızda, okula veya işe giderken sıcak veya soğuk içecek ihtiyacımızı uzun süre aynı ısıda tutarak karşılayan güzide bir araçtır. Ancak her termos markası da bu ihtiyacımızı iyi bir şekilde karşılayamayabiliyor. Bu aşamada devreye bundan 110 yıl önce ortaya çıkan ve termos alanında devrim yaratan Stanley markası giriyor. Termos denince akla gelen ilk marka olan ve dayanıklılığı, kalitesiyle kendisini ispatlayan Stanley’in hikayesi nedir? Stanley’i kim kurdu? Dünyaca ünlü olan bu marka nasıl oldu da vazgeçilmez oldu? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz.

Stanley ‘in Ortaya Çıkışı

Stanley, 1913 yılınd William Stanley Jr adında bir fizikçi, mucit tarafından icat edildi. Marka ortaya çıkmadan önce dönemin yalıtımlı şişeleri ince duvarlı cam vakım yalıtımı kullanmaktaydılar. Bu yüzden de düştüklerinde kırılıyor ve bu da maliyetli oluyordu. Stanley’in vakumlu yalıtım sistemi ve çeliğin gücüyle ortaya çıkması, termos alanında bir devrime yol açtı. William Stanley’in buluşunu “kırılmaz” olarak pazarlamasıyla ürün, hızla Amerikan pazarında yerini aldı. Söylentiye göre William Stanley’in bütün gün kahvesini sıcak içmesinden kaynaklı termosun ortaya çıktığı dillendirilmektedir. Ayrıca bu termosu ortaya çıkaran bilgi birikimi de mucidin transformatörler geliştirirken edindiği tecrübelerden ileri gelmekteydi.

William Stanley Kimdir?

stanley 'in kurucusu,mucidi william stanley jr

28 Kasım 1858’de New York Brooklyn‘de dünyaya geldi. Yale Üniversitesinde eğitime başladı ancak bir süre sonra yarıda bıraktı. İş hayatına yangın alarmları ve telgraf üzerine çalışarak başlamıştır. Elektrik üzerine uzmanlaşan Stanley, 129 adet cihazın patentini almayı başarmıştır. Özellikle transformatörler üzerine önemli çalışmalara imza atmıştır. Birçok ödül alan William Stanley, kendi şirketini kurdu. Bu şirketin General Elektric tarafından satın alınması sonrası burada çalışmaya devam etti. 1913’te Stanley markasını kuran William, 1916’da hayata veda etmiştir.

Stanley’in Popülerleşmesi

Güçlü ve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen Stanley termoslar, özellikle kamp, piknik veya seyahatler için ideal bir ürün olmuştur. Özellikle önceki ürünlerden farklı olarak dayanıklı olması markanın hızla büyümesini ve tanınmasını sağlamıştır. 20. yüzyılın başalrında ABD’de hızla popüler hale geldi. Seyahat edenler, işçiler, kampçılar ve dağcıların vazgeçilmezleri arasına girdi. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı‘nda cephelerde de çok fazla işe yarayan ürün yıllar içinde tüm dünyaya yayılma başarısını gösterebilmiştir.

Char-Vac Yalıtımı’nın Terkedilmesi

farklı türde stanley termoslar

2009 yılına gelindiğinde Stanley, termoslarda bir yenilik getirildi. 2009 öncesi termoslarda vakum çekilirken iç ve dış çelik duvarların arasına kömür konuluyordu. Bu yönteme de Char-Vac denmekteydi. Üretime ve doğaya etkisi sebebiyle bu kömür ürünlerden çıkarıldı. Bu sayede daha hafif ve doğa dostu ürünler ortaya çıktı.

Sonuç Olarak

Günümüzde termos denince akla gelen ilk marka olan Stanley, bundan 110 yıl önce Amerika’da ortaya çıkmıştır. Fizikçi ve Mucit olarak Amerikalı William Stanley‘in ortaya çıkardığı bu ürün dayanıklılığı ve kalitesiyle kısa sürede yayılmış. İkinci Dünya Savaşı’nda dahi cephelerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra işçiler, dağcılar, kampçılar ve seyahat edenlerin yanlarından ayırmadığı bir marka haline gelen Stanley, yıllar geçtikçe bilinirliğini arttırmıştır. Vakumlu yalıtım ve çeliğin gücünü bir araya getiren marka, termos dünyasında bir devrim yaratmıştır. Stanley, termoslarını ABD’deki fabrikalarında üretmeye devam etmektedir. Ayrıca, bazı ürünlerini Tayvan, Çin ve Hindistan’daki fabrikalarında üretmektedir.

Sık Sorulan Sorular(FAQ)

Stanley’i Kim Kurdu?

William Stanley Jr

Stanlley Hangi Ülkede Ortaya Çıktı?

Amerika Birleşik Devletleri

Stanley’in Ortaya Çıkış Tarihi Nedir?

1913

Stanley termosları ne kadar süre sıcak veya soğuk tutabilir?

Termoslar, içecekleri genellikle 12 ila 24 saat boyunca sıcak veya soğuk tutabilir. Bu süre, termosun boyutuna, modeline ve dış etkenlere (örneğin dış sıcaklık) bağlı olarak değişebilir.

Kaynak
Eski ve Yeni Stanley Termosla Neler Değişti?Stanley Termos Nerenin MalıWilliam Stanley 129 Patentli MucitStanley Termos Nerenin

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu