Teknoloji

Udemy’i Kim Kurdu? Malatya’dan Dünyaya Açılan Kapı

Udemy, online eğitim konusunda kendisini kanıtlamış bir platformdur. Bünyesinde binlerce eğitmen ve milyonlarca kurs bulunduran platform, online eğitim alanında zirvede oturmaktadır. Bundan 13 yıl önce bir Türk’ün fikri sonucu ortaya çıkan Udemy, bugünkü popülerliğine nasıl ulaşmıştır? Udemy’i kim kurdu? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bugünkü yazımızda bulabileceksiniz.

Udemy ‘nin Kuruluşu

Ünlü eğitim platformunun kuruluşu bundan 16 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Eren Bali‘nin fikri ve en yakın arkadaşı Oktay Çağlar‘ın da desteğiyle ODTÜ Teknokent‘te eğitim veren yapancı uzmanlarla bir görüşme yapıldı. Buna göre eğitmenler kayda alınacak ve isteyen herkes bu eğitimlere ulaşabilecekti. 2007-2009 yılları arasında devam eden projeyi büyütme isteğinde olan ikili, Türkiye’de gerekli desteği bulamadılar. Bu yüzden Amerika’nın yolunu tuttular. Projelerine destek bulmak için 57 yatırımcıya başvurdular ancak hepsinden red cevap aldılar. Bu ret cevaplarının sebebi de platformun kurs sonucunda kullanıcılara bir sertifika sunmamasıydı. İkili tüm bu olumsuzluklara rağmen vazgeçmediler ve 58. denemede başarılı oldular. Silikon Vadisi’nden Dave McClure‘den 1 milyon dolar yatırım aldılar. Bu miktar Udemy projesi için adeta bir can suyu oldu. Ayrıca ikili burada projeye destek sunmak üzere ekibe Hint kökenli Amerikalı Gaga Biyani’yi de dahil ettiler. Gittikçe büyüyen proje 2010 yılında tam anlamıyla piyasaya bir giriş yaptı.

Eren Bali Kimdir?

eren bali forbes kapağı
Eren Bali Forbes kapağında-2017

1984 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlk okulu köyündeki annesinin öğretmen olduğu okulda okuyan Bali, liseye Malatya Fen Lisesi’nde devam etti. Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında derece yaptı. Bu derecesiyle Harvard ve MIT gibi okulların teklifini reddetti ve ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği okudu. ODTÜ’yü tercih etmesinin en önemli sebebi ablasının burada okumasıydı. ODTÜ yıllarında eski ortaokul arkadaşı ve iş ortağı olacak Ortay Çağlar ile karşılaştı. İkili ilk olarak sunucu üzeri müzik dinlemeye yarayan bir sistem kurdu. Ancak dönemin ODTÜ ağı yetersiz kaldı. Sonrasında da ikili guncelbasin.com adında bir internet sitesi kuruyorlar ancak istedikleri başarıyı elde edemiyorlar. İkili sonraki süreçte Udemy’e giden adımları attı ve 2010 yılında Udemy’i kurdu. Ayrıca Eren Bali, Amerika’da tüm doktor tetkik ve tedavi sürecini bir uygulamada birleştirmeyi amaçlayan “Carbon Health” projesini hayata geçirmiştir.

Udemy ‘nin Gelişimi

udemy ofisi

İlk büyük yatırımını aldıktan sonra hızlı bir büyüme süreci içine giren Udemy, zamanla birçok yatırım daha aldı. Proje 2014’te 32 milyon , 2015’te 65 milyon ve 2016’da ise 60 milyon dolar yatırım aldı. Aldığı yatırımlarla çok daha geniş kitlelere ulaşan Udemy, 2021’de 40 milyonun üzerinde öğrenciye ulaşmıştır. Bunun yanı sıra 155 bin kurs ve 65’in üzerinde dilde ders veren 70 bin eğitmene ulaşılmıştır. Udemy for Business günümüzde Goldman Sachs, Paypal, Booking.com gibi kurumsal şirketlerin çalışanlarına da eğitim verir hale gelmiştir.

Sonuç

2007’de tohumları atılan 2010’da da yayın hayatına başlayan Udemy’nin hikayesi birçoklarına ders verecek nitelikte olmuştur. Projenin fikir babası Eren Bali’nin Malatya’nın bir köyünden çıkması ve hayat boyu eğitimi herkese taşıma fikri Udemy’nin doğuşunu sağlamıştır. Yakın arkadaşı Oktay Çağlar ile giriştiği bu projede defalarca red almasına rağmen vazgeçmemişler ve başarıya ulaşmışlardır. Aldığı ilk yatırım sonrası bu fırsatı iyi değerlendiren ikili, platformu zamanla büyütmüş. Günümüzün vazgeçilmez online eğitim platformları arasına sokmuştur. 2022 verilerine göre Udemy’e biçilen değer 3.7 milyar dolara ulaşmıştır. Bunun yanı sıra 40 milyondan fazla öğrenciye ulaşan platform, 65’in üzerinde dilde 50.000 eğitmene sahiptir. 485 milyondan fazla da kurs kaydının olması da Udemy’nin kalitesini ve bilinirliğini anlatması bakımından büyük bir öneme sahiptir.

Kaynak
Who Founded Udemy?Udemy Kurucusu Eren BaliMilyon Dolarlık İlk Türk İnternet ŞirketiEren Bali Kimdir?Eren Bali Kimdir? Udemy ve Carbon Health Nasıl Kuruldu?

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu