Teknoloji

Odnoklassniki’yi Kim Kurdu? Odnoklassniki Ne Demek?

Odnoklassniki, Rusya’da popüler olan bir sosyal ağ platformudur. İsmi Rusça’da “sınıf arkadaşları” anlamına gelmektedir. İlk etapta eski sınıf arkadaşları arasındaki bağlantıyı sağlamak için kurulmuştur. Site sonraki süreçte daha geniş kitlelere hitap etmeye başlamış ve günümüze kadar gelebilmiştir. Peki platform bu süreçte ne gibi aşamalardan geçti? Odnokassniki’yi kim kurdu? Platformun Rusya’daki en büyük rakibi hangi şirkettir? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

Odnoklassniki ‘nin Kuruluşu

Odnoklassniki, 2006 yılında Albert Popkov tarafından kurulmuştur. Vkontakte ve Facebook benzeri bir sosyal ağ platformu görevi görmektedir. İlk dönemlerde eski sınıf arkadaşları arasında bağlantı kurma amaçlı kurulmuştur. Site sonrasında Rusya’da oldukça popüler hale gelmiştir. Rusya dışındaki ülkelerde de bilinir hale gelen uygulama, dünyanın en popüler 50 listesi arasına girmeyi başarmıştır.

Albert Popkov Kimdir?

Albert popkov, odnokolassniki 'nin kurucusu

Albert Popkov, 26 Eylül 1972’de Rusya’nın Skhalinsk şehrinde doğdu. Üç yaşındayken ailesiyla Moskova’ya taşındı. Bilgisayar programlamacılığı üzerine eğitim alan Popkov, 90’lı yıllarda web tasarımı işiyle uğraşmaya başladı. 90ların sonunda yabancı bir şirketten teklif alan Popkov İngiltere’ye gitti. Burada yedi yıl geçirdikten sonra Rusya’ya döndü ve 2006 yılında Odnoklassniki’yi ortaya çıkardı.

Odnoklassniki ‘nin Geleceği

Platform, Rusya’da popülerliğini devam ettirmesine rağmen dünyaya açılma noktasında sıkıntılar yaşamaktadır. Bunun en önemli sebepleri dünyaca ünlü Facebook ve Rusya’da ünlü olan Vkontakte siteleridir. Bu sitelerin popülerliğinin gölgesinde kalan Odnoklassniki‘nin gelecekte de popüler hale gelmesi pek olası görünmemektedir. Bununla birlikte Ok, Rusya ve diğer birtakım ülkelerde popüler bir seçenek olarak durmaktadır.

Sonuç

Odnoklassniki, Rusya’da ortaya çıkmış ve Rusya’da popüler olan bir sosyal ağ platformudur. 2006’da Albert Popkov tarafından kurulan platform, Rusya dışında da bilinmektedir. İlk dönemlerde sınırlı bir alanda faaliyet gösteren platform zaman geçtikçe popülaritesini arttırmıştır. Kolay bir kullanım arayüzüne sahip olması kullanıcıları kendisine çekmekte zorlanmamasını sağlamıştır. Rusya’da Facebook’un çok aktif olmaması sebebiyle Odnoklassniki bu boşluktan yararlanmayı bilmiştir. Ancak rakip olarak Vkontakte’nin ortaya çıkması Odnoklassniki’nin işini zora sokmuştur. Vkontakte kısa sürede Odnoklassniki’yi geçerek Rusya’nın en popüler sosyal ağ platformu olmayı başarmıştır. Platform bugün Rusya’nın en çok kullanılan sitelerinden biridir. Rusya dışında çeşitli Orta Asya ülkelerinde ve Doğu Avrupa ülkelerinde de Odnoklassniki’nin kullanıcıları bulunmaktadır.

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu