Teknoloji

Vkontakte’yi Kim Kurdu? Rusya’nın Facebook’u

Vkontakte, Facebook’tan iki yıl sonra kurulmuş Facebook benzeri bir sosyal ağ sitesidir. Eski doğu bloğu ülkelerinde yoğunlukla kullanılan sitenin günümüzde milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Bu ülkeler içinde de en aktif olarak kullanılan ülke Rusya’dır. Peki “Rusların Facebook’u” olarak adlandırılan bu Vkontakte’yi kim kurdu? Çok geniş bir alana yayılmadan milyonlarca kullanıcıyı çeken sitenin hikayesi nedir? Sitenin ünlü sosyal mesajlaşma uygulaması Telegram’la bağlantısı ne? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Vkontakte’nin Kuruluşu

vkontakte ve pavel durov
Vk ve kurucusu Pavel Durov

Rusya’nın en büyük ve en popüler ağı Vkontakte, 2006 yılında iki kardeş tarafından kurulmuştur. Bu kardeşleri Telegram‘dan da yakından tanıyoruz. Pavel ve Nikolai Durov kardeşler. Site, tıpkı Facebook gibi ilk dönemlerde üniversite öğrencileri arasında kullanılması amacıyla kurulmuştur. Facebook’un hikayesinden farkı mezun öğrencilere hitap etmesiydi. O dönemki ismi “Student.ru” idi. Sonrasında evrensel bir adla yani “Vkontakte“yle değiştirilen site, ilk dönemler sınırlı bir alanda hizmet vermiştir. Vkontakte’nin büyümesi ve gelişmesiyle site uluslararası pazara girmek için 2008’de vk.com adresini aldı ve 2012’de bu adrese geçiş yaptı.

Vkontakte’nin Gelişimi

İlk dönemlerde üniversite mezunları arasında kullanılan Vkontakte, zaman geçtikçe hızla büyümüştür. Bu büyümeyle birlikte uluslararası pazara açılan site, vk.com alan adına geçiş yaptı. Kurulduğu 2006 Ağustos ayının ertesi ayı eylülde 100 bin kullanıcıya ulaştı. Temmuz 2007’de 1 milyon kullanıcıya ulaşan platform, 2008’de 10 milyon kullanıcıyla Rusya’daki en büyük rakibi Odnoklassniki’yi geride bıraktı. Büyüme serüvenine devam eden platform, 2012 yılında 140 milyon kullanıcı sayısına dayanmıştır. 2021’de ise 640 milyon kullanıcıya ulaştı.

Doğu Avrupa’da Vkontakte

2007 Alexa internet sıralamasına göre Vk, bazı Avrasya ülkelerinde en çok ziyaret edilen sitelerden biri haline gelmiştir. Belarus, Kazakistan, Estonya, Kırgızistan, Moldova ve Letonya’da insanların en çok tercih ettiği sitelerden biri olmuştur. Ukrayna’da ise yasaklanana kadar Vk, ülkede çok popüler olmuştur. 2019’da Rusya-Ukrayna arasındaki siyasi çatışma sebebiyle platform Ukrayna’da yasaklanmıştır.

Vkontakte’nin Mail.Ru’ya Satılması

2011 yılında hükümet muhalifi Alexei Navalny‘in destekçilerinin toplanma platformu olan VK, hükümetin radarına girdi. Pavel, tüm ısrarlara rağmen Alexei’nin hesabını kapatmadı. 2012’de hükümet yanlısı Mail.ru, Vk’yi alma girişiminde bulundu ancak yanıt olumsuzdu. Ancak sonraki yıl 2013’te Vk’nin %12’sini satan Pavel, 2014’te hisselerin tümünü Mail.ru’ya satmıştır.

Vk ve Ambargo

app store'un vk uygulamasını mağazadan kaldırması

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Rusya’ya karşı birçok alanda ambargolar uygulandı. Bu ambargodan sosyal medyanın etkilenmemesi düşünülemezdi. 2022 Eylülde Vkontakte, iOS uygulaması App Store’dan kaldırıldı.

Sonuç

Vkontakte, 2006 yılında Rusya’da iki kardeş Pavel ve Nikolai Durov kardeşler tarafından kurulmuştur. Facebook tarzı bir sosyal ağ platformu olan Vk, ilk dönemlerde üniversite mezunlarına yönelik hizmet vermiştir. Platform, 1 ay içinde 100 bin 1 yıl içindeyse 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşma başarısını göstermiştir. Sonraki süreçte uluslararası arenaya da açılan platformun kitlesi genel olarak Rusya ve eski Doğu bloku ülkeleridir. Vkontakte, 2013-14 yıllarında ünlü rus şirketi Mail.ru’ya satılmıştır. Mail.ru’nun satın alması sonrasında da büyümeye devam eden platform, 2021 yılında 640 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Günümüzde Rusya’nın en popüler sitesi olan Vk, dünyanın en çok ziyaret edilen 14. websitesidir.

Kaynak
Vkontakte'yi kim yarattı?

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu