Teknoloji

Telegram’ı Kim Kurdu? Kağıttan Uçağın Hikayesi ne ?

Birçok kişinin ünlü 2021 Whatsapp gizlilik politikası krizinden bildiği bir uygulamadır Telegram. Sosyal mesajlaşma üzerine olan uygulamanın geçmişi 2013’e kadar gitmektedir. Uygulama, mesajlaşmanın yanı sıra video, ses,belge vs gönderme ve sesli sohbet, video görüşmesi gibi birçok özellik de kullanıcılara sunmaktadır. Kullanıcı verilerinin gizliliğine verdiği önemle de ön plana çıkan Telegram, günümüzde Whatsapp’a karşı en güçlü rakip durumundadır. Peki günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan Telegram’ı kim kurdu? Uygulamanın bu güne gelmesinde etkili olan olaylar nelerdir? Hangi ülkede kuruldu? vs tüm soruların cevaplarını bugünkü yazımızda işleyeceğiz.

Telegram’ın Kuruluşu

ilk telegram ios

Telegram, 2013’ün Ağustos ayında Pavel Durov ve Nikoai Durov kardeşler tarafından kurulmuştur. Kimi kaynaklarda uygulamanın sadece Pavel tarafından kurulduğu söylenmektedir. Ancak 2006’da ikilinin Rusya’nın Facebook’u olarak bilinen “VKontakte” sosyal ağını kurdukları göz önüne alınınca Telegram’ın arkasında yine bu iki ismin olduğunu söyleyebiliriz. Şifrelenmiş bir algoritmayla kurulan uygulamanın en önemli özelliği kullanıcıların verilerini gizli tutması olarak göze çarpmaktadır. Telegram, ilk olarak ios için yayımlanmış daha sonrasında android’e de gelmiştir. Kurulduktan hemen bir ay sonra 100 bin kullanıcı sayısına ulaşmıştır.

Pavel Durov Kimdir?

pavel  durov. telegram'ın kurucusu

“Rusya’nın Mark Zuckerberg’i” olarak bilinen Pavel Durov, 1984’te dünyaya geldi.Pavell Durov çocukluğundan itibaren kodlamaya ilgi duydu. 11 yaşında kodlama ve yazılım öğrenmeye başladı. 17 yaşına kadar İtalya’da yaşadı. 2002 yılında St.Petersburg Üniversitesi’nde Filoloji okumaya başladı. 2006’da mezun oldu. Sonrasında Kendisi gibi kodlama bilen abisi Nikolai Durov ile birlikte aynı yıl “Rus Facebook’u” olarak bilinen Vkontakte‘yi kurdu. 2011 yılında hükümet muhalifi Alexei Navalny‘in destekçilerinin toplanma platformu olan VK, hükümetin radarına girdi. Pavel, tüm ısrarlara rağmen Alexei’nin hesabını kapatmadı. 2012’de hükümet yanlısı Mail.ru, Vk’yi alma girişiminde bulundu ancak yanıt olumsuzdu. Ancak sonraki yıl 2013’te Vk’nin %12’sini satan Pavel, 2014’te hisselerin tümünü Mail.ru’ya satmıştır. Durov kardeşler bu sayede milyoner oldular. Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldıktan sonra bir süre çeşitli yerlerde kaldılar , en son New York’a gittiler. Ve burada gizli proje adı altında Telegram‘ı kurdular. Pavel, günümüzde de Telegram’ın CEO’su olarak görevini sürdürmektedir.

Nikolai Durov Kimdir?

nikolai durov, telegram kurucusu

Telegram kurucusu Pavel Durov’un başarısında en az kendisi kadar ünlü bir programcı ve matematikçi olan Nikolai Durov’un da etkisi olduğu söylenmektedir. Nikolai, 1980 yılında dünyaya gelmiştir. Matematik ve programlama alanlarında eşsiz bir zeka olarak tanınmaktadır. 1996,97,98 yıllarında uluslararası matematik olimpiyatlarında altın madalya kazandı. Üniversite yıllarında bilgisayar programlamacılığında uzmanlaşmış ve bu sayede önemli yarışmalar kazanmıştır.

Telegram’ın Yükselişi

2013’te kurulan Telegram’ı ayakta tutmak için Pavel Durov, ilk yıllarda yıllık 1 milyon dolar para harcamıştır. Yıllar geçtikçe ektiği tohumların meyvesini almaya başlamıştır Pavel. 2014’te Güney Kore hükümeti birçok vatandaşını telegrama geçmeye zorladı. Aralık 2014’te uygulamanın aktif kullanıcı sayısı 50 milyona ulaştı. 2018 yılında kullanıcı verilerini Rus hükümetiyle paylaşmayan Telegram, Rusya’da yasaklandı. Buna rağmen Ruslar, vpn ile Telegram’a girmeye devam etti. Sonraki süreçte Rusya geri adım atmak zorunda kaldı. 2020’de aylık 400 milyona dayanan uygulama 2021 Whatsapp kriziyle 500 milyonu aştı.

WhatsApp Krizi ve Telegram

2021 yılında Whatsapp, yeni bir gizlilik sözleşmesi yayımladı. Kullanıcı verilerinin toplanmasına yönelik olan bu sözleşmeyi kabul etmeyenlere birtakım sınırlandırmalar da getirileceği belirtilmişti. Bunun üzerine birçok kullanıcı Telegram’a geçmeyi tercih etti. Sonrasında Whatsapp’ın geri adım attığı bu süreçte Telegram 1 ayda 25 milyon yeni kullanıcı kazanmıştı. Bu kullanıcıların geldikleri bölgelerin oranı da şöyleydi; Asya(%38), Avrupa(%27), Latin Amerika(%21),%8 ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika.

Telegram’ın Whatsapp’tan Farkları

whatsapp ve telegram karşılaştırması

Whatapp’ta bir dosyayı paylaşmanız için indirmeniz gerekirken Telegram’da bu zorunluluk yoktur. Telegram, dahili bulut depolama sunarken Whatsapp’ta böyle bir durum söz konusu değildir. Telegram’da zamanlı mesajlar gönderilebiliyor ve birden fazla cihazda kullanılabiliyor. Whatsapp’ta tek bir cihaz durumu vardır. Ayrıca Whatsapp’ta belli bir süre içinde mesaj silinebilirken; Telegram‘da bu süre sınırsızdır. Bunların yanı sıra Telegram‘da birçok iş için kullanabileceğiniz botlar ve 200.000 kişiye kadar süper gruplar açma imkanı vardır.

Telegram Logosunun Hikayesi

Telegram’ın simgesi olan kağıt uçağın hikayesinin ilgi çekici bir olaydan geldiğine inanılıyor. 2012’de Pavel Durov, VK binasından 1000 euro para kağıt uçak halinde sokaklara atmıştı. Bu olay Rus medyasının gündemine oturmuştu. Pavel her ne kadar logonun bununla ilgili olmadığını söylese de benzerlik dikkat çekiyor.

Telegram Ne Anlama Geliyor?

Telegram’ın kelime anlamı “telgrafla gönderilen mesaj” olarak sözlüklerde geçmektedir.

Sonuç

2013’te Durov kardeşler tarafından kurulan Telegram, günümüzde sosyal mesajlaşma deyince Whatsapp’tan sonra akla gelen ilk uygulamadır. Gizliliğe verdiği büyük önem sebebiyle kullanıcıların ilgi odağı olan uygulamanın mesajlaşmanın yanı sıra birçok özelliği mevcuttur. Kurulduğunun ertesi yıl milyonlara ulaşan uygulama, yıllar geçtikçe gücüne güç katmıştır. 2021’de Whatsapp’ın gizlilik politikası krizi sayesinde de tanınırlığını arttıran uygulama günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları arasına girmeyi başarmıştır.

Kaynak
Pavel DurovTelegram ve WhatsappHistory of TelegramPavel Durov Kimdir?

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu