Markalar

Altınyıldız’ı Kim Kurdu?

Takım elbise, kaliteli kumaş denince akla gelen belli markalar vardır Türkiye’de. Altınyıldız bu markalardan biridir. Tekstil alanında kendini kanıtlayan marka haline gelen Altınyıldız‘ın özellikle takım elbiselerde sıkça görmüşüzdür. 70 yıl geçmişiyle ürettiği kaliteli kumaşlarla daima beğenileri toplayan bu markanın hikayesi nedir? Kim tarafından ne zaman nerede kurulmuştur? Günümüzde hangi şirketin bünyesinde bulunmaktadır? Bu gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Altınyıldız ‘ın Ortaya Çıkış Hikayesi


Marka, bir Boyner kuruluşu olarak ortaya çıktı. 1952 yılında Altın yıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş. 1952 yılında faaliyete geçti. Altınyıldız markası, 150 yıllık bir ticaret tarihi olan Boynerın ilk şirketi olarak ortaya çıkmıştır. Ahmet Sadıkoğlu, Hasan Boyner ve Ali Osman Boyner Altınyıldız’ın kurucularıdır. Şirket, 1.5 milyon sermayeyle kurulmuştur.

Altınyıldız’ın Başarıları

altinyildizilkreklam
1977 – reklam

Marka, kuruluşundan bu yana birçok önemli başarıya imza atmıştır. Erkek giyiminde Türkiye’de öncü bir konuma sahiptir. Yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da birçok ülkede mağazaları bulunmaktadır. Marka, diğer bir yandan çevreye duyarlı malzemeler kullanmakta ve sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir.

Altınyıldız Tarihçesi

1956 – İlk ihracat
1976 – Yeni Bosna’da 120 bin m2’lik üretim tesisleri kurulmuştur.
1991 – “ALTIN” hisse koduyla halka arz olmuştur.
1992 – Altınyıldız, Türkiyede ISO 9001 Kalite belgesi’ni kazanmaya hak kazanan ilk tekstil kuruluşu oldu
1996 – Avustralian Super Fine Wool Assocation kuruluşuna kabul edilen ilk Türk firması oldu
1995 – Marka, hazır giyim alanında hizmet vermeye başladı
1997 – Altınyıldız markalı ilk erkek koleksiyon piyasaya sürüldü
1999 – Kadın koleksiyonu tanıtıldı.
2009 – Altın yıldız Classics kurulmuştur

Sonuç

Altınyıldız markası bundan 71 yıl önce kurulmuştur. Ticarette uzun bir geçmişi olan Boyner şirketi tarafından kurulan Altınyıldız, kaliteli ürünleriyle beğenileri üstüne toplamıştır. Özellikle takım elbise alanında kendini kanıtlayan bir marka olarak göze çarpmaktadır. 1980’de ülkenin içinde bulunduğu karışıklıkların etkisiyle bir kriz içerisine girdi. Bu krize rağmen ayakta kalmayı başarabildi. Krizden sonra hızla toparlanan marka, büyümeye devam etti.1.5 milyon sermayeyle kurulan markanın bugün 1982 çalışanı ve yıllık 175 milyon doları aşan yıllık cirosu vardır.

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu