Markalar

LC Waikiki’yi Kim Kurdu? LC Waikiki Ne Demek?

İsmini duyan, gören herkesin yabancı sandığı ama aslında bir Türk mağazası olan LC Waikiki, Türkiye’nin en çok bilinen giyim mağazalarından biridir. Tıpkı DeFacto gibi daha çok mütevazi kesime hitap eden ürünler üretmektedir. Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinde mağazası olan şirketin yurtdışında da birçok mağazası bulunmaktadır. Peki şirketi bu seviyeye taşıyan ne oldu? LC Waikiki Türk şirketi mi? LC Waikiki kim tarafından kuruldu? Aslında bir Fransız şirketi olan mağazalar zinciri ne zaman Türkler tarafından satın alındı? Tüm bu soruların cevaplarını bugünkü yazımızda işleyeceğiz.

Kuruluş

LC Waikiki, 1985 yılında Fransa’da Fransız üç ortak tarafından kurulmuştur. Hazır giyim pazarına yönelik kurulan şirket, toptan satış amaçlı ticari hayatına başlamış. İlk etapta t-shirt ve sweatshirt tasarımları ile dikkatleri üzerinde toplamıştır. İlerleyen zaman içinde şirketin iki kurucu ortağı ayrılınca tek hissedar George Amouyal olmuştur. George Amouyal’ın şirket Tema Tekstil’e satmasının ardından %7’lik hissesi kalmıştır.

Taha Teksil İle İşbirliği

Fransa’da kısa sürede adını duyurmayı başaran şirket, önemli satış rakamlarına ulaşmıştır. Artan üretim ihtiyacını karşılamaya yönelik 1988’de Taha Tekstil ile çalışmaya başladı. Bu işbirliği sayesinde şirketin üretim gücü ve bilinirliği artmıştır. Sonrasında bu işbirliğiyle güçlenen Taha Tekstil, 1991 yılında Tema Tekstil’i kurdu.

Tema Tekstil’in LC Waikiki ‘yi Satın Alması

Mustafa Küçük(1963-)
Vahap Küçük(1961-)

Tarihler 1997’yi gösterdiğinde Mustafa Küçük ve Vahap Küçük öncülüğündeki Tema Tekstil, LC Waikiki’nin tüm haklarını satın aldı. Şirketin Avrupa’daki ilk mağazası 2009 yılında Romanya‘da açılmıştır. Tema Tekstil, 2011 yılında adını “LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş.” olarak değiştirmiştir. 2014 yılında şirketin yurtdışındaki 100. mağazası açılmıştır. Yıllar geçtikçe büyümesini hızla devam ettiren LC Waikiki’nin 1000. mağazası 2020 yılında açılmıştır.

LCWaikiki Maymunu ve İyi Giyinmek Herkesin Hakkı

lc waikiki maymunu

Şirket, ilk zamanlarda kendisine hedef kitle olarak orta ve üst sınıfın 0-12 yaş arası çocuklarını seçmişti. Türk müşterileri tarafından çokça sevilen bu marka, o dönemlerde herkes tarafından satın alınamıyordu. Sonraki süreçte değişikliğe giden şirket, “İyi giyinmek herkesin hakkı” mottosuyla uygun fiyata ulaşılabilir moda anlayışını benimsedi. Bundan sonra alt sınıflara da hitap etmeye başlayan şirket, bilinirliğini daha da arttırdı. LC Waikiki’nin CEO’su Mustafa Küçük bu dönüşümü şöyle açıklamıştır; “Biz bir ihtiyacı karşılıyorsak bu anlamlı bir iş olacaktır. Peki, ihtiyaç neydi giyim sektöründe? Dar gelirli insanların giyimde fırsat eşitliğini yakalayamadığını gördük. Bu insanlar pazardan, işportadan giyiniyorlardı. Bu fırsat eşitliğini sağlamak için çalışabiliriz dedik. Dar gelirlilerin aylık olarak giyime ayırdıkları paradan hareketle uygun fiyatlı giyimi hedefledik

LC Waikiki ismi Nereden Geliyor?

Şirketin ismi Hawaii adasında yer alan Waikiki plajından ve Fransızca’da “arkadaşlar” anlamında ki Les Copains kelimelerinin ilk harflerini alarak LC Waikiki olarak belirlenmiştir.

Sonuç

Türkiye’nin önde gelen giyim mağazalarından olan LC Waikiki, bundan 38 yıl önce Fransa’da kurulmuştur. İlk etapta üç ortak tarafından kurulan şirketin iki ortağı ayrılınca George Amouyal, uzun yıllar şirketi idare etmiştir. Türk tekstil şirketi Tema Tekstil’le uzun süre üretimde işbirliği yapan şirket, 1997 yılında tüm haklarını bu Mustafa Küçük ve Vahap Küçük’ün Tema Tekstil’ine satmıştır. Satışın ardından Avrupa’da ilk mağazasını Romanya’da açan şirketin bugün dünya çapında 47.700 çalışanı ve 47 ülkede 1047 mağazası bulunmaktadır. Şirket, İlk dönemlerinde orta ve üst gelirli ailelerin 0-12 yaş çocuklarına hitap etmiştir. Ardından “İyi giyinmek herkesin hakkı” mottosuyla uygun fiyata geniş yelpazede ürünler sunmaya başlamıştır. LC Waikiki mağalar zincirinin Türkiye’de ise 80 ilde 400’den fazla mağazası bulunmaktadır.

Kaynak
LC Waikiki Resmi SitesiLC Waikiki Sahibi Kimdir?Mustafa Küçük Aslen Nereli?Türk Perakendesi ve Başarı Yolculuğu Lc Waikiki

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu