Markalar

Mavi Jeans’ı Kim Kurdu? Reklam Kampanyalarıyla Ünlü Marka

Mavi, kadın ve erkek alanında hazır giyim ve aksesuar markası olarak hizmet vermektedir. Kaliteli ve tarz ürünleriyle her daim dikkatleri üzerine çeken markanın 32 yıllık bir geçmişi vardır. Peki Türkiye’de ortaya çıkıp dünyaya da yayılan bu markayı kim kurdu? Mavi‘nin sahibi kim? Marka nasıl bir süreçten geçip de bu günlere geldi? Bu soruların cevaplarını yazımızda arayacağız.

Mavi’nin Ortaya Çıkış Hikayesi

Marka, 1991 yılında İstanbul’da Sait Akarlılar tarafından kurulmuştur. Kurucu Sait Akarlılar, Mavi‘nin kuruluşuna giden süreci şöyle anlatmıştır; “Biliyorsunuz, 1980’li yıllarda ihracatta bir patlama oldu. Daha önce blue jean kumaşı üreten fabrikalar yoktu. Bu dışa açılma yıllarında bu fabrikalar oluştu. Bu fabrikalar olunca ve diğer yabancı markalar Türkiye’ye girince biz de bu işte bir gelecek gördük. Kumaş var, pamuk dedik ve konfeksiyon üretimine girmeyi düşündük. Mavi Jeans de, bu fikrimizden sonra oluştu.” Akarlılar, buna ek olarak markanın kuruluşuna giden süreçte 100 yıllık jean şirketlerini örnek aldığını belirtmiştir. Yıllarca edindiği birikim sonucunda 1991 yılında 51 yaşında Mavi Jeans’ı kurmuştur. Markanın ilk mağazaları 1993 yılında İstanbul Galeria ve Akmerkez’de açıldı.

Sait Akarlılar Kimdir?

mavinin kurucusu sait akarlılar

1940 yılında dünyaya geldi. Sait Akarlılar, Saraybosna göçmeni bir aileden gelmektedir. 7 yaşında annesini 14 yaşındayken de babasını kaybetti. 14 yaşında terzi çırağı olarak tekstil sektörüyle tanıştı. Önce spor giyim dikimi ile mesleğe başladı. Sonrasında mont, pantolon dikmeyi de öğrendi. 1960 yılında kendi atölyesini kurdu. 1971’de Güven Giyim şirketini kurdu. 1984’te kurduğu Erak şirketiyle Lee, Mustang ve Wrangler gibi dünyamarkalarının üretimini Türkiyede yaptı. 7 yıl sonra ise tüm bu tecrübesinin sentezi olan Mavi‘yi kurdu.

Çok Olan ve İleri Giden Marka: Mavi

37 yıllık bir birikimin sonucu olarak ortaya çıkan Mavi, farklı tarz üretimleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1994 yılında ilk ihracatını yaptı. Ardından 1995’te ABD ve Kanada Pazarları için New York’ta Mavi America kuruldu. Kuruluşunun üzerinden henüz 4 yıl geçmesine rağmen yurtdışına açılan marka, önemli reklam kampanyaları yürüttü. Bu kampanyalar 1997’deki “Çok Oluyoruz” ve 1999’daki “Çok İleri Gittik” gibi başarılı reklam filmleriyle kendisini göstermiştir.

Çok Oluyoruz

1997’de Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da yeni pazarlara giren marka, Molly modeliyle Amerika’da büyük başarı kazandı. Aynı yıl “Çok Oluyoruz” reklam kampanyası hayata geçti. Ayrıca yenilikçi Grevv modelleriyle de bir trend oluşturmayı başardı.

Çok İleri Gitttik

1999’da New York Soho’da Mavi Jeans mağazası açıldı. “Çok İleri Gittik” reklam filmiyle bir önceki kampanyaya devam etti. Ertesi yıl Cem Yılmaz marka yüzü olarak göründü.

Times Meydanı ve Time Dergisi’nde Mavi

Yükselişine durmadan devam eden marka, 2001’de ABD ve Kanada’da reklam kampanyalarına hız verdi. Bu kampanyanın en önemlisi Times Meydanı’nda reklam panosunda yer almasıydı. Bu da markaya bu meydanda yer alan ilk Türk markası olma özelliğini kazandırdı. 2002’de Time dergisi Mavi’yi Türkiye’den dünyaya açılan ilk marka şeklinde tanıttı. Ayrıca Mavi, 2002’de Vancouver, New York, Berlin ve Frankfurt’ta mağazalar açtı.

Büyüdükçe Büyüyen Marka

Mavi, 2003 yılında Avrupa’nın en önemli moda fuarı olan Bread&Butter’a kabul edilen ilk Türk markası oldu. 2006’da marka 100. mağazasını açtı. Ünlü modacı Rıfat Özbek ile tasarım işbirliği yaptı. Rıfat Özbek’in yanı sıra çeşitli modacılarla da çalışıp yeni koleksiyonlar yaratan marka, yerli yabancı birçok ünlüyle işbirliği yaparak imajını güçlendirdi. Bu ünlüler; Adriana Lima, Luck Blue Smith, Kıvanç Tatlıtuğ, Serenay Sarıkaya, Elsa Hosk ve Barbara Palvin.

Çok Mu Çok Oluyoruz

2010’da on yıl önceki sloganını hatırlatan “Çok mu çok oluyoruz” reklam filmi çekildi. Bu filmde reklam yüzü olarak Kıvanç Tatlıtuğ oynadı. Aynı yıl 5 milyon jeans satış rakamı geçilmekteydi.

2012’de Adriana Lima’nın marka yüzü olmasının da etkisiyle 500 milyon ciroya ulaşılmıştır.

2014’te 200. mağaza ve yurtdışında internet üzerinden alışveriş faaliyete geçti.

2015’te “Çok mu çok modayız” reklam filmi yayınlandı. Yıllık jeans satışı 7 milyonu geçti.

Sonuç

1991 yılında uzun yıllar boyu kazanılan bir deneyimin sonucu olarak ortaya çıkan Mavi Jeans markası, Türkiye sınırlarını aşmıştır. Kalitesiyle ve farklı tarzlarıyla her döneme damga vuran marka birçok ilke de adını yazdırmıştır. Kurulduktan hemen 3 yıl sonra ilk ihracatını yapan marka ertesi yıl New York’ta mağazasını açmış. Böylece amacının çok daha büyümek ve dünyaya açılmak olduğunu göstermiştir. Bu amaçla çok farklı ülkelerde mağaza açan Mavi, bugün 35 ülkede 5000’in üstünde noktada hizmet sunmaktadır. Günümüzde Mavi’nin CEO’su olarak Sait Akarlılar’ın oğlu Ersin Akarlılar görev yapmaktadır.

Kaynak
Mavi'nin kurucusundan mesajMavi-TarihçeSait Akarlılardan 25 yıl mesajı

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu