Markalar

DeFacto’yu Kim Kurdu? DeFacto Ne Anlama Geliyor?

Türkiye’de mütevazi giyim alanında en çok bilinen markalarından biridir DeFacto. 20 yıllık bir geçmişe sahip olan marka, bugün Türkiye’nin ilk üç mağaza zinciri arasında yer almaktadır. 20 yılda bu başarıyı sağlayan şirketin sahibi kimdir? DeFacto ne anlama gelmektedir? Şirket kaç ülkede hizmet vermektedir? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

DeFacto ‘nun Kuruluşu

DeFacto, 2003 yılında Zeki Cemal Özen tarafından kurulmuştur. 2005 yılında markanın ilk mağazası DeFacto Ozon Tekstil çatısı altında kuruldu. İlk mağazasını Türkiye’de açan şirket, sadece Türkiyeyle sınırlı kalmamıştır. Türkiye dışında da mağazalar açmış ve başarı göstermiştir.

Zeki Cemal Özen Kimdir?

defacto'nun kurucusu zeki cemal özen

Anadan doğma tezgahçıyım” diyen Zeki Cemal Özen, Sivas’ın Akıncılar ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu burada bitirmiştir. Sonrasında İstanbul’a giden Özenü burada çeşitli işlerde çalışmıştır. Tekstil fabrikalarında da bir süre çalıştıktan sonra birikimlerini yatırıma dönüştürmüş ve Ozon Tekstili kurmuştur. 2003 yılında ise DeFacto’yu kurmuştur.

DeFacto ismi nereden gelir?

De facto (Latince telaffuz: [deː ˈfaktoː]) veya de fakto, “gerçekte”, “uygulamada”, “fiilen”, “fiilî” ya da “pratikte” anlamında kullanılan Latince deyiş. “Kanuna göre” veya “hukukî olarak” anlamına gelen “‘de jure“‘ ile karşıt olarak sıkça kullanılır.

Sonuç

De Facto, 2003’te kurulup 2005’te ilk mağazasını açtıktan sonra hazır giyimde müşterilerine sunduğu bol seçenekle daima büyümüştür. Zeki Cemal Özen‘in çekirdekten yetişerek birikimleriyle kurduğu şirket, Türkiye’nin ilk üç mağaza zinciri arasında yer almaktadır. Türkiye sınırları dışına da taşan şirketin 50’den fazla ülkede mağazası bulunmaktadır. Türkiye’de 330’u geçkin mağazaya sahip şirket, aynı zamanda Türkiye’nin 15. büyük firması konumundadır. Toplamda 14 bin çalışan ve 500’den fazla mağazası bulunan DeFacto, giyim alanında kendisini kanıtlamış bir şirket olarak öne çıkmaktadır.

Kaynak
Defacto Kuruluş HikayesiDefacto'nun Sahibi Kim

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu