Teknoloji

Sahibinden.Com’u Kim Kurdu?

Birikimini yapıp da araç veya gayrimenkul almak isteyenlerin yakından tanıdığı bir siteyi bugün inceleyeceğiz. Sahibinden.com. Gayrimenkul, araba, alışveriş ürünleri başta olmak üzere diğer birçok kategoride ilan ve e-ticaret işlemlerinin yapıldığı online bir platformdur. Üye olup ilan paylaşmak herhangi bir ücrete tabi değildir. Türkiye’nin en büyük ilan sitesi haline gelen Sahibinden.Com‘u kim kurdu? Site ne zaman hangi ihtiyaçlar sonucunda kuruldu? Bu ve benzeri soruların cevaplarını yazımızda cevaplandırıyoruz. Hadi başlayalım

Sahibinden.Com ‘un Kuruluş Hikayesi

İlk Sahibinden Sitesi

2000 yılına kadar Türkiye’de ilanlar gazetelerde verilmekteydi. Gazeteler dışında insanların ilanlara toplu bir şekilde ulaşabileceği bir mecra yoktu. Bu boşluğu fark eden Taner Aksoy, işbu ihtiyaca cevap verecek bir e-ticaret platformu kurma fikrini geliştirdi. 1 Eylül 2000 yılında da fikrini hayata geçirerek Sahibinden.Com‘u kurdu. Sitenin mottosu “İlan ve alışverişte ilk adres” olmuştur. 3000 civarı ilanla yayın hayatına başlayan Sahibinden.Com, Aksoy Grup bünyesinde bulunmaktadır. Sitenin kurucusu Taner Aksoy ise o dönem şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı durumundaydı.

Taner Aksoy Kimdir?

sahibinden.com kurucusu taner aksoy

Taner Aksoy, 1971 yılında dünyaya gelmiştir. 1992 yılında Florida Metropolitan University’den mezun oldu Aksoy Grup kurucusu Mustafa Aksoy’un oğlu olan Taner Aksoy, 2000 yılında Sahibinden.Com’u kurmuştur. Bunun yanı sıra 2009 yılından beri Aksoy Grup’un CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Sahibinden.Com ‘un Büyümesi

sahibinden.com istanbul merkez ofisi
Sahibinden.Com İstanbul Merkez Ofisi

Ücretsiz ilan verme imkanı tanımasıyla site, kurulduktan itibaren her yıl ilan sayısı katlanarak artmıştır. 2010 yılında sitede 2 milyon civarında ilan bulunmaktaydı. Site, 2009 yılında “En iyi e-ticaret sitesi” ve “En iyi ilan sitesi” seçilerek Altın Örümcek ödülünü kazanmıştır. Bunların yanı sıra 2010 yılında ise Deloitte Fest500 sıralamasında, 5 yılda %2394’lük büyümesi ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3. teknoloji şirketi olarak gösterilmiştir. Sitenin merkezi İstanbul‘da bulunmakta olup Adana , İzmir , Ankara ve Trabzon’da ofisleri bulunmaktadır. 2016 yılında İstanbul’daki merkezi Türkiye’nin “Yeşil Ofis” seçilen ilk e-ticaret şirketi unvanını da kazandı.

Sonuç Olarak

Bundan 23 yıl önce kurulan Sahibinden.Com, bugün Türkiye’de e-ticaret denince akla gelen ilk sitelerden biri olmuştur. Siteyi Aksoy Grup bünyesinde Taner Aksoy kurmuştur. Aksoy Grup’un ilgi alanı normalde turizm ağırlıklıyken Taner Aksoy, ilan alanında bir boşluğun olduğunu gördü. Ve bu boşluğu doldurmak adına bir e-ticaret ilan sitesi kurma fikrini geliştirdi. Kurulduğu günden bu güne kullanıcı sayısını arttıran site, 2021 yılı itibarıyla 56,9 milyon üyeye ulaşmıştır.

Kaynak
Taner Aksoy kimdir?Yeşil ofis ödülüSahibinden.Com Kimin?

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu