Genel

Türk Hava Yolları’nı(THY) Kim Kurdu? Neden Yaban Kazı?

THY, Türkiye’nin dünyaca ünlü havayolu taşıma şirketidir. Aynı zamanda dünyanın en eski havayolu şirketlerinden biridir. Kuruluşundan bu yana, THY, gerek Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde gerekse de ticaretinde önemli bir yer edinmiştir. Türkiye’yi havada temsil eden bu şirket kim ya da kimler tarafından kuruldu? Ne gibi aşamalardan geçerek günümüze geldi? İşbu makalemizde bu soruların cevaplarını arayacağız.

THY ‘nin Kuruluş Süreci

ilk türk hava yolları uçaklarından biri

Türk Hava Yolları, 1933’te Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından kurulmuştur. İlk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olan şirket, 1935’e kadar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olmuştur. Sonrasında Bayındırlık Bakanlığına bağlanmıştır. 1933’e kadar Türkiye’nin havayolu taşımacılığı yabancı havayolları tarafından sağlanmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” ünlü sözünün etkisiyle havayolunda bir şirket kurma yönünde çalışmalar başladı. Şirket, 1955 yılında bugünkü “Türk Hava Yolları” ismini almıştır.

İlk Uçuş

THY, ilk yıllarında yurt içi uçuşlara başladı. İlk yurt içi uçuşunu 1933’te İstanbul-Ankara’da gerçekleştirdi. Sonrasında 1947 yılında İstanbul’dan Atina’ya ilk yurt dışı uçuşunu gerçekleştirdi. Bu uçuş THY’nin yurtdışına açılışının ilk adımı olacaktı.

THY ‘nin Büyümesi

1950’lerde şirket hızlı bir büyüme süreci içerisine girdi. Yeni uçaklar satın alan şirket, yeni eklediği rotalarda haritasını genişletti. 1951’de uçak sayısı 33’e çıkmıştır. Ayrıca 1956’ya gelindiğinde yolcu sayısı 394 bine ulaşmıştı. 1960’lı yıllarda filosuna jet uçaklarını da ekledi ve uluslararası uçuşlarını genişletti. Sürekli yukarı giden bir ivmeyle büyüyen şirket bu dönemlerde dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri haline geldi.

Kriz Dönemi ve Yeni Yönetim

2000’lerde Türkiye’nin içerisine girdiği siyasi ve ekonomik bunalımdan etkilenen şirket mali zorluklarla karşılaştı. Bir süre bunun üstesinden gelemeyen şirket yeni gelen yönetimle yeniden yapılandırıldı. Filosunu yenileyip yeni rotalar ekledi ve sonraki süreçte birçok ödül kazandı. 2010’larda da büyümesine aynı hızda devam eden THY, gittikçe vazgeçilmezler arasına girmeye hak kazandı.

THY ‘nin Logosu Ne Anlama Gelmektedir?

türk hava yolları logo

Şirketin bugün kullandığı logo 1959’da Mesut Manioğlu tarafından tasarlanmıştır. O dönem düzenlenen yarışmada birinci olmuştur. Logodaki yaban kazını belli yönlere çevirdiğinizde “T, h, y” yazıları çıkmaktadır. Ayrıca logoda yaban kazının seçilmiş olması rastgele bir seçim değildir. Yaban kazı çok uzun süre ve yüksekten uçabilmesiyle ünlüdür.

Sonuç Olarak

Türk Hava Yolları, 1933’den beri Türk havayolu taşımacılığında önemli bir rol üstlenmektedir. 5 uçak ve 30’dan az çalışanla başlayan şirketin filosunda bugün 364 uçak bulunmaktadır. Yurt içinin yanı sıra yurt dışında da en çok bilinen havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Sürekli haritasını genişleten ve çağın ihtiyaçlarını takip etmeyi beceren şirket, günümüzde Türkiye’nin en çok bilinen markasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQs)

 1. THY ne zaman kuruldu?
  • 1933
 2. THY’nin ilk uçuşu nereye gerçekleşmiştir?
  • THY, ilk yurt dışı uçuşunu, 1947 yılında İstanbul’dan Atina’ya yapmıştır
 3. THY’nin büyüme dönemi ne zaman oldu?
  • THY’nin büyüme dönemi 1950’lerde başladı.
 4. THY, dünya genelinde kaç ülkeye uçuyor?
  • 127 ülkeye uçmaktadır.
 5. THY’nin filosunda kaç uçak bulunuyor?
  • THY’nin filosunda 364 uçak bulunmaktadır.
Kaynak
THY'nin logosu ne anlama geliyor?Hakkımızda THYGökyüzünde Yazılan Tarih

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu