Genel

SASA’yı Kim Kurdu? Borsanın Lider Şirketinin Hikayesi Ne?

SASA, borsayla ilgilenenlerin çok yakından bildiği rekor üzerine rekor kıran bir şirkettir. Bizlerin genelde borsadan bildiği bu şirketin esasında 57 yıllık bir geçmişi vardır. Türkiye’nin önde gelen ailelerinden olan Sabancı ailesine ait olan şirket, daha çok polyester üreticisi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra elyaf, filament, polyester bazlı polimerler ve ara ürünler üreten bir şirkettir.

Kuruluş

SASA, 1966 yılında Özdemir Sabancı tarafından Adana‘da kurulmuştur. Şirket, Türkiye’nin ilk sentetik fabrikasını kurmuş olmasıyla da bilinir. Kurulduğu günden itibaren benimsediği inovasyonla gelişime açık olmuş ve şirketin değeri artmıştır. SASA’nın Adana’da üretim tesislerinin yer aldığı merkezi, İskenderun’da kendi hammadde depolama tesisi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra İstanbul ve Ankara’da da irtibat büroları vardır.

SASA ve Ortaklıklar

Şirket, 2000’de dünya kimya devi olarak bilinen Dupont ile ortaklık antlaşması yaptı. Bunun üzerine şirketin ismi “DupontSA” olarak değiştirildi. Sabancı Holding’in 2004’te Dupont hisselerini almasıyla şirket, “AdvanSA” oldu. 2011’de ise Sabancı Holding, tüm hisseleri satın alıp şirketin ismini tekrardan “SASA”ya çevirdi.

SASA’nın Erdemoğlu Holding’e Satılması

Tarihler, 2015’i gösterdiğinde SASA şirketini, Erdemoğlu Holding satın aldı. İlk olarak %51 hisseye sahip olan Erdemoğlu, sonrasında %84 hisseye sahip olmuştur. SASA’yı alan Erdemoğlu Holding’in başında İbrahim Erdemoğlu bulunmaktadır.

İbrahim Erdemoğlu Kimdir?

sasanın günümüzdeki sahibi ibrahim erdemoğlu

İbrahim Erdemoğlu, 1962’de Adıyaman/Besni’de dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldu. Bir yandan üniversitede eğitim görürken öbür yandan babasıyla halı ticaretiyle ilgileniyordu. 1998’de Merinos Halı‘yı kurdu. 2005’te Dinarsu‘yu devraldı. İsmini daha çok 2015 yılında satın aldığı SASA’yla duyurmuştur. 2023 yılında Forbes listesine göre Türkiye’nin en zengin insanı konumundadır.

SASA’nın Halka Arzı

1996’da şirket, “SASA” hisse koduyla borsada arz olmuştur. Hisse özellikle şirketin Erdemoğlu Holding tarafından satın alınmasıyla Borsa İstanbul’un zirvesine oturmuş. “SASA’sı olanın tasası olmaz” mottosuyla kitleleri peşinden koşturmuştur. Hisse özellikle 2020-2022 arasında rekor bir yükseliş göstermiştir. Hissenin fiyatı iki yılda 19 kat artmıştır. Yapılan açıklamalara göre SASA’nın piyasa değeri 280 milyardan fazladır. SASA Polyester’in piyasadaki senet sayısı ise, 1 milyon 100 bini aşmıştır. Yükseliş üzerine 2022 Kasım ayında İbrahim Erdemoğlu, hissenin bu yükselişini kendisinin de anlamlandıramadığını belirtmiştir. Hisse fiyatı o günden bu güne(6 Mayıs 2023) borsanın da düşüşüne paralel olarak 150 liralardan 95 liraya düşmüştür.

Sonuç

1966’da kurulan bir polyester şirketi olan SASA, Türkiye’nin ilk sentetik fabrikasını kurmasıyla ünlüdür. Şirket, Türkiye’nin bilinen ailelerinden biri olan Sabancı ailesi tarafından kurulmuştur. Adana’dan çıkan bu şirket, 2000’li yıllarda çeşitli ortaklık antlaşmalarıyla isim değiştirmiş ancak sonrasında tekrardan SASA ismine dönmüştür. 2015 yılında ise SASA’yı Erdemoğlu Holding satın almıştır. Ününü daha çok borsadaki rekor yükselişiyle kazanan SASA, günümüzde borsa istanbul’daki en değerli şirket konumundadır.

Kaynak
İbrahim ErdemoğluSasa Hissesi FiyatıSasa hisse fiyatının yükselişi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu