Markalar

Arzum’u Kim Kurdu? İlklerin Markasının Arkasında Kim Var?

Bugünkü yazımızın konusu Türkiye’de neredeyse herkesin yakından tanıyabileceği bir marka, Arzum. Küçük elektronik ev ürünleri üreten marka, 57 yıllık bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de ortaya çıkan marka, ülke sınırlarını da aşmış uluslararası arenada da kendisini kanıtlamıştır. İşbu yazımızda bu başarının hikayesini işleyeceğiz.

Arzum ‘un Kuruluşu

güney ithalat. 1950'ler.

Arzum şirketinin temelleri 1950’li yıllarda Kazım Kolbaşı, Kemal Kolbaşı ve İbrahim Kolbaşı tarafından atılmıştır. İlk olarak “Güney İthalat Kuruluş” adı altında elektronik ürünlerin satıldığı bir dükkanla yolculuk başlamıştır. Arzum adında yerli bir marka olarak ortaya çıkışı 1966 yılına denk gelir. Şirket, ilk zamanlarda ürünlerini genel olarak Çin’de üretirken uzun süredir üretimin %75’i Türkiye’de gerçekleşmektedir.

İlklerin Markası Arzum

Yerli bir marka olarak tescil edildiği 1966’dan sonra Arzum, Türk üretimi olarak birçok ilke imza atmıştır. Bu ilkler sırasıyla şunlardır; 1967- İlk ütü, 1968- İlk mekanik süpürge. 1975 – İlk narenciye sıkacağı. 1991 – İlk Türk malı mutfak robotu. 2001-Küçük ev aletlerinde 3 yıl garanti uygulaması. 2014 – Doğrudan fincana servis ve kendini yıkayabilme özellikli ilk OKKA Türk kahve makinesi. 2021- İlk elektrikli süpürge

Arzum’un Yurtdışına Açılışı

Küçük ev aletleri üreten marka, Türkiye’de kurulmuş ancak bir tek Türkiye’de faaliyet yürütmemektedir.1990’dan beri ihracat yapmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra 4 kıta 32 ülkede de satılan Arzum, önemli bir Türk markasıdır. Şirket, 2022’de ABD’nin Delaware eyaletinde bir şube açmıştır.

Murat Kolbaşı Kimdir?

murat kolbaşı

Adanalı Kolbaşı ailesinin ikinci kuşak temsilcisi olan Murat Kolbaşı, 1966’da bugün yönetim kurulu başkanı olduğu Arzum‘la aynı yıl dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi‘ni bitirdi. Master için Boston‘a giden Kolbaşı, 1988 yılında babası Kazım Kolbaşı’nın hayatını kaybetmesiyle Türkiye’ye döndü. Arzum’un yönetimine dahil oldu. 1996’da yönetim kurulu başkan yardımcısı oldu. 2008’de ise yönetim kurulu başkanı oldu. O günden beri görevini devam ettirmektedir.

Sonuç Olarak

Arzum, elektronik küçük ev aletleri kategorisinde yerli malı ürünler üreten ve pazarlayan önemli bir Türk markasıdır. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışına da ihracat yapan şirket birçok ilk yerli ürünün üretimini de yapmıştır. Türkiye’de 10 milyon civarında haneye giren marka, sürekli kendini geliştirmekte ve yeni ürünler sunmaktadır.

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu