Teknoloji

Yahoo ‘yu Kim Kurdu? Yükseliş ve Çöküşün Hikayesi

Yahoo, ilk dönemlerde arama motoru olarak ortaya çıkmış 28 yıllık ünlü bir sitedir. Bu temel özelliğin yanı sıra zamanla e-posta, anlık iletişim ve benzeri birçok özelliği de kullanıcılara sunmuştur. Sunduğu e-posta hizmeti “sınırsız depolama” sloganıyla ünlüdür. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde iki doktora öğrencisi tarafından kurulan bu sitenin kurulma hikayesi nedir? Nasıl bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır? Bu ve benzeri soruların cevabına bugünkü yazımızda yanıtlar arayacağız.

Yahoo’nun Ortaya Çıkışı

İlk Yahoo Sayfası

İnternetin ilk dönemlerinde yeterli web sitesi olmadığından aranan bilgiye ulaşmak çok kolay değildi. Bunun farkında olan Jerry Yang ve David Filo adında iki doktora öğrencisi 1994’te internetteki favori olarak gördükleri sitelerden index hazırlamaya başladılar. Zamanla bu siteler çoğalınca kategorilere ayırma ihtiyacı duydular. Bu kategorileme olayı 1 yıl sonrasında Yahoo’yu ortaya çıkaracaktı. İkili hazırladıkları siteye ilk olarak Jerry and David’s Guide to World(“Jerry’nin İnternet Rehberi”) adını verdi. Bu isim daha sonra “Yahoo” olarak değiştirlecekti. Neredeyse bir yıl içerisinde ortaya çıkan Yahoo, gün geçtikçe popülerleşti. Sonrasında 1 milyon ziyaretçiye ulaştı.

Jerry Yang ve David Filo Kimdir?

yahoo'nun kurucuları david filo ve jerry yang
David Filo ve Jerry Yang

Jerry Yang, 1968’de Tayvan’da dünyaya geldi. 2 yaşında babasını kaybeden Jerry, 10 yaşında annesi ve ablasıyla ABD’nin Kaliforniya eyaletine yerleşti. 1990’da Stanford Üniversitesi Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde doktora eğitime başladı. Burada David Filo ile tanışınca Yahoo’yu kurma süreci başlayacaktı. 1999’da MIT Technology Review tarafından 35 yaş altı en önemli 100 yenilikçi isimden biri oldu. 2012’de Yahoo yönetim kurulundan istifa etmiştir. Yahoo’daki görevinden sonra “AME Cloud Ventures” adında bir yatırım şirketi kurdu. Birçok önemli girişime fon sağladı. Bunlardan bazıları şunlardır; Evernote, Tango ve Wattpad. 2014’ten beri Lenovo’nun direktörlüğünü yapmaktadır.

David Filo, 1966’da Amerika’nın Wisconsin eyaletinde doğmuştur. Tulane Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi görmüş; daha sonra master için Stanford üniversitesine başlamıştır. Burada Jerry Yang ile tanışacaktır. Filo, aynı zamanda iklim değişikliğine dikkat çekmek ve bireysel özgürlükler alanında çalışmalar yürüten “Yellow Chair Foundation” kurucusudur.

Dotcom Krizi ve Yahoo

1995’te kurulan şirket, 2001 Dotcom kriziyle büyük darbe aldı. Yahoo’nun hisse senedi 119 dolardan 4 dolara kadar düştü. İflasın eşiğine kadar gelen şirket, birçok web sitesinin kapandığı bu dönemde zorlukla ayakta kalabildi.

Microsoft, Alibaba ve Yahoo

Yahoo, 2007 yılında ünlü Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın %40 hissesini 1 milyar dolara satın aldı. Yahoo, hızla büyümesi ve ünüyle dünyaca ünlü teknoloji şirketi Microsoft‘un dikkatini çekti. Bunun üzerine Microsoft tarafından 44.6 milyar dolar teklif edildi anca bu teklif reddedildi.

Yahoo’nun Google ile Rekabeti

Yahoo’nun kuruluşundan 3 yıl sonra kurulan Google, arama motoruyla Yahoo’nun en büyük rakibi oldu. Dotcom krizi sebebiyle de bu rekabette ağır yara alan Yahoo, Google’a karşı 2009’da Microsoftla bir iş birliği antlaşması imzaladı. Bu antlaşma Google’ın arama bölümünden sorumlu başkanı Marissa Mayer’in rekabet zedeleyici bulmuş olması durumu açıklaması bakımından önemlidir. 2012’de Google için önemli bir isim olan Marissa Mayer, Yahoo’ya katıldı. Yaptığı değişiklikler ve yenilikler sayesinde aktif kullanıcı sayısı arttı. Şirketin değeri yükseldi. Şirketin hisseleri 15 dolardan 23 dolara çıktı. 2017’de şirketin satılmasınıyla Yahoo CEO’su olarak istifa etti.

Verizon’un Yahoo’yu Satın Alması

yahoo ve verizon

Bir arama motoru olarak Yahoo, Google’a karşı rekabet gücünü yitirince şirket de eski değerini kaybediyordu. 2008’de Microsoft’un 44.8 milyarlık teklifini reddeden Yahoo, 2017 yılında ünlü Amerikan gsm şirketi Verizon’a 4.48 milyar karşılığında satıldı.

Yahoo’nun Diğer Hizmetleri ve Şu Anki Muadilleri

Yahoo-Briefcase – Dropbox, Google Drive
Yahoo-Music – Spotify, Pandora, Youtube Music
Broadcast.com – Youtube
Geocities – WordPress
Flickr – Instagram
Tumblr – Ghost, Medium
Yahoo-Mail – Gmail, Hotmail
Yahoo-Game – Yüzlerce oyunun online oynayabildiği bir platform.

Yahoo Ne Anlama Gelmektedir?

Bu isim 18. yüzyılda yaşayan Jonathan Swift’in klasik eseri “Gulliver’in Gezileri” eserinden esinlenilmiştir. “Kaba saba, gelişmemiş kişi” anlamına gelmektedir.

Sonuç Olarak

95 yılında bir web rehberi olarak ortaya çıkan site, kısa zamanda büyük bir tanınırlık elde etmişti. Neredeyse internet denince akla gelen ilk site olan Yahoo, bugün eski günlerini aratır hale gelmiş durumda. Sadece bir arama motoru olmanın ötesine geçen birçok hizmeti de kullanıcılarına sunan şirket, istediği başarıya ulaşamadı. Buna rağmen yapılan araştırmalara göre Yahoo’nun günlük 7 milyar sayfa gösterimi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dünyanın en çok ziyaret edilen 11. sitesi, ABD’de ise 4. sırada yer alıyor. Yahoo’nun hikayesi aslında bir yükseliş ve çöküşün hikayesidir. Çıktığı yıllarda en tepeye yükselmiş ve ardından Google gibi büyük bir rakibin de etkisiyle gün geçtikçe eski önemini yitirmiştir.

Kaynak
Yahoo bir başarı ve başarısızlık hikayesiYahoo kim tarafından kurulduJerry Yang hayat hikayesiMicrosoft ve Yahoo ortaklığıRekor tazminat ve Marissa Mayer

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu