Otomobil

Ferrari’yi Kim Kurdu? Hızın ve Hayalin Hikayesi

Şüphesiz Formula 1 denince akla gelen ilk markalardan ve hatta ilkidir Ferrari. Kırmızı rengiyle pistin tozunu alan yarış arabaları üreten ve dünyaca üne kavuşan bir marka. Yarış arabalarının yanı sıra spor lüks arabalar da üreten Ferrari, İtalya‘nın en ünlü markalarından biridir. Peki bu markanın arkasında kim var? Bugün yarış dünyasından bir markaya değinmeye karar verdik. Bu da dünyaca yarış arabaları üreten Ferrari oldu.

Enzo Ferrari Kimdir?

enzo ferrari ve ferrari logosu

Enzo, 1898 yılında İtalya’nın Modena kentinde dünyaya geldi. Bir yarış arabası sürücüsü olan Enzo, I.Dünya savaşı’nda da savaşmış bir askerdi. Savaş sırasında abisi ve babası İspanyol gribinden hayatını kaybetmişti. Annesiyle yalnız başına kalan Enzo, için hayat zor bir hale gelmişti. Savaş sonrası Alfa Romeo için yarışmaya başladı ve birçok yarış kazandı. 1929’da şimdi Ferrari’nin resmi yarış araba ekibi olan Scuderia Ferrari‘yi kurdu. Ancak bu ekip, uzun süre Alfa Romeo için hizmet verecekti. Sonraki süreçte de yarışan Enzo, oğlu Dino’nun doğumuyla araba yarışlarına veda etti. Kendi adına bir marka kurma hayali olan Enzo, 1947’de bunu başardı. 1988 yılında hayatını kaybetmiştir.

Bir Yarış Efsanesi Doğuyor: Ferrari

marranolla fabrikası: ferrari'nin üretim merkezi
Ferrari’nin doğduğu ve bugün de üretildiği yer: Marranolla Fabrikası

Ünlü yarış arabasının kurucusu Enzo Ferrari de bir yarış pilotu idi. Uzun yıllar Alfa Romeo için yarışan Enzo’nun hayali kendi markasını yaratmaktı. Bu uğurda yarışmayı bırakan Enzo, çalışmalara başlamıştı. Ancak II.Dünya Savaşı’nda Modena’daki fabrikanın bombalanması Ferrari’nin kurulmasını ertelemiştir. Marranolla‘ya taşınan Enzo Ferrari, 1946 yılında fabrikayı burada kurmuş ve Ferrari’yi üretmeye başlamıştır. Markanın ilk ürettiği model Ferrari 125S idi. Daha sonrasında üretilen 250 ve 250GT modelleri, 1950lerde marka yükselişe geçmişti. Marka adeta otomobil dünyasının zirvesine oturmuştu. 1951’de 14 yarış 1960-65 arası ise 6 yıl üst üste Le Mans zaferi kazandı. Ayrıca marka, sadece yarış arabaları değil; binek arabalar da tasarlıyordu.

Ferrari'nin ürettiği ilk model: Ferrari 125S
Ferrari’nin ürettiği ilk model: Ferrari 125S

Ferrari’de Finansal Zorluklar ve Dino Ferrari’nin Ölümü

Dino ferrari
Dino Ferrari

1950 ve 1960’larda spor ve lüks otomobil dünyasına damga vuran markayı çeşitli sebeplerle ekonomik zorluk içerisine girdi. Bu zorluğu İtalyan mafyasından borç almakla çözeceğini düşünen Enzo, işleri daha da zorlaştırmıştı. Çünkü aldığı borcu geri ödeyememişti. Tüm bunların üzerine Enzo’nun oğlu Dino hayatını kaybetti. Bazı kaynaklara göre mafyanın öldürdüğü; bazı kaynaklarda da uyuşturucudan dolayı öldüğü söylenmektedir. Oğlunun ölümü sonrası uzun süre toparlayamayan Enzo, kendine geldiğinde kaldığı yerden devam etti. Oğluna ithafen “Ferrari Dino” serisini yarattı. Bu seri 1968-76 arasında markanın en çok satan otomobili oldu.

Ferrari’nin Fiat’a Satılması

ferrari ve fiat logoları

Maddi zorlukların üstesinden gelinemeyince 1969’da Ferrari’nin %50 hissesi Fiat’a satıldı. Fiat liderliğinde marka, eski günlerine geri döndü ve başarılarını arttırarak devam etti. 1984’te Sergio Pininfarina‘nın çizimiyle tüm zamanların en güzel tasarımı olarak görülen Ferrari Testarossa satış rekorları kırdı. Fiat, 1988’de Ferrari’nin %90 hissesine sahip olmuştur.

Ferrari’nin Logosu Ne Anlama Geliyor?

Ferrari’nin logosundak şahlanmış at sembolü, I.Dünya Savaşı’ndaki ünlü italyan pilot Kont Francesco Baracca‘dan etmektedir. Baracca’nın uçağının yanında aynı amblem bulumaktaydı. Amblemin sarı arka planı, Enzo’nun doğduğu Modena’nın rengi; üstündeki kırmızı, beyaz ve yeşil çizgiler de İtalya’nın ulusal renklerini temsil etmekte. S ve F harfleri ise 1929’da kurulan Ferrari ekini “Scuderia Ferrari“ye ithaftır.

Sonuç

Ferrari, bugün tüm dünyada hız, lüks ve yarış denince akla gelen markalardan en önemlisidir. Neredeyse 100 yıllık bir geçmişe sahip olan marka, acılarla yoğrulmuş bir hayat yaşayan Enzo Ferrari’nin hayalleri sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle Ferrari’yi zaferden zafere taşıyacak olan Micheal Schumacher, 7 kez dünya şampiyonu olmuştur. Özetle, Marka, kurulduğu günden bu güne çıktığı her yarışta başarılar kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir.

Kaynak
Ferrari Nasıl Kuruldu?Enzo Ferrari Kimdir?Dışlanmış Enzo Ferrarinin İnanılmaz HikayesiFerrari Logosunun Anlamı

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu