Otomobil

Ford’u Kim Kurdu? Ford’un Thomas Edison’la Bağlantısı Ne?

Dünyanın en çok otomobil üreten markalarından biri olan Ford ‘u, şüphesiz herkes yakından tanır. Özellikle ürettiği mütevazi otomobiller sebebiyle de dünyaca üne kavuşan markanın kuruluş hikayesini bugünkü yazımızda işleyeceğiz.

Henry Ford Kimdir?

henryford
HenryFord(1863-1947)

Henry Ford, 1863 tarihinde Amerika’nın Michigan eyaletinde doğmuştur. 16 yaşına geldiğinde makinistlik eğitimi için Detroit’e yerleşti. Sonrasında mezun olunca Westing Company’de benzin motorları üzerine çalışmalar yaptı. 1881’de Thomas Edison‘un şirketinde mühendisliğe başladı. Edison’la yakın dost olan Ford yakıt motorları üzerinde de araştırmalar yaptı. 1896’da ilk motorlu aracı Quadricycle‘i geliştirdi. Sonrasında Edison’un şirketinden ayrıldı ve birkaç yatırımcıyla 1899’da Detroit Automobile‘i kurdu. Ancak bu şirket 1901’de iflas etti. 1903’te ise Ford’u kuran ve bu şirketle büyük başarı yakalayan Henry Ford 1947’de hayatını kaybetti.

Ford Motor Company’nin Kuruluşu

Ford'un ünlü modell T otomobili
Ünlü Modell T

Ford Motor Company, 1903 yılında Amerikalı Henry Ford tarafından kurulmuştur. Henry, şirketi 11 arkadaşıyla birlikte 28 bin dolar sermayeyle kurdu. Şirket, 1908 yılında Modell T otomobilini piyasaya sürdü ve kısa sürede büyük bir üne kavuştu. 1918’e gelindiğinde ABD’deki otomobillerin yarısı Modell T idi. Modell T, 1927 yılına kadar 15 milyon adet satarak rekor kırmıştır.Bu model, dünyanın en çok satan otomobilleri arasında 3. sırada yer almaktadır.

Henry Ford ve Vizyon

Henry’nin otomobile dünyasına getirdiği en büyük yeniliklerden biri hareketli bant sistemidir. Bu teknikle bir otomobil 93 dakika gibi bir sürede üretiliyordu. Henry, fabrikalarında sendikal faaliyetlere karşıydı. Bunu önlemek için 1918 yılında 8 saatlik çalışmanın ücretini 5 dolardan 6 dolara çıkardı. Bu da o zaman için iyi bir ücretti. Henry’nin bunu yapmasının bir sebebi daha vardı ve bu en önemlisiydi. İşçilerin ücretini yüksek tutarak çok daha kaliteli bir işçilik almayı düşünüyordu. 1919’da oğlu Edsel ile şirketi yöneten Henry, bu tarihte şirketin tüm hisselerini satın aldı.

Ekonomik Buhran ve II.Dünya Savaşı’nda Şirket

I.Dünya Savaşı’ndan 11 sonra patlak veren 1929 Ekonomik Buhranı(Kara Perşembe), Amerika’daki birçok şirketi kötü etkiledi. Bu şirketlerden biri de Ford Motor Company idi. Birçok fabrikasını kapatmak zorunda kalan şirketin imdadına 2. Dünya Savaşı yetişti. Savaş için tank üreterek ayakta kalmaya çalışan şirket, savaş sonrasında eski günlerine dönmeyi başardı.

Ford’un Yayılışı

1955 yılında şirket, dünyaya açıldı. Kanada, Meksika, Arjantin, Birleşik Krallık, Almanya, Avustralya, Güney Afrika ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede fabrikalar açtı. Uzun yıllar Ferrari‘yle rekabet içinde olan şirket, 2022’de 49 milyar dolarla dünyanın 8. en değerli şirketi olmuştur.

Ford’un Ürettiği Araçlar

Şirket, genele hitap eden araçlar üretmesiyle ünlüdür. Özellikle ürettiği ilk araç Modell T, zamanında ABD’de ucuz fiyatıyla tüm her yerde görünmeye başlanmıştır. Zamanla çeşitli modeller üreten marka günümüzde en çok otomobil üreten markalardan biridir. Ürettiği modeller şunlardır; Mustang,Escort, Fiesta, Taunus, Sierra, Scorpio, Explorer, Maverick, GT, Transit Connect, Galaxy, Crown Victoria, Kuga, Mondeo ve Focus

Ford’un Türkiye’ye Girişi

Marka, Vehbi Koç‘un girişimiyle Türkiye’ye getirilmiştir. 1926’da ilk Ford acentesi kurulmuştur. 1956’da ford markasının montaj hakkını kazanan acente, 1959’da ilk montaj fabrikası Otosan’ı kurdu. Markanın üretim merkezi Gölcük’te yer almaktadır.

Sonuç

1903 yılında 11 ortakla Henry Ford’un kurduğu şirket bugün dünyaca tanınan bir marka olmuştur. Kurulduğundan itibaren ürettiği otomobillerle daima dikkatleri üzerinde tutan şirket günümüzde de dünyanın sayılı markaları arasında yer almaktadır. 120 yıllık bir geçmişe sahip olan marka, aynı zamanda dünyanın en eski otomobil markalarından biridir.

Sık Sorulan Sorular

  1. Ford’u Kim Kurdu?

Henry Ford

  1. Ford, hangi ülkenin otomobil markasıdır?

ABD

Kaynak
Ford Nasıl Kuruldu? Henry Ford Kimdir?Dünyanın En Değerli 10 Otomobil ŞirketiFord Otosan Türkiye

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu