Markalar

Big Chefs’i Kim Kurdu? Ankara’dan Dünyaya Yayılan Restoran Zinciri’nin Sahibi Kim?

Bugünlerde borsada halka arzlara olan ilgi sebebiyle birçok şirket, halka arz olmaya başladı. Önümüzdeki hafta arz olacak Big Chefs de o şirketlerden biri. Bu halka harz haberini alan insanların aklında bir soru var Big Chefs şirketi ne iş yapar? Nerede kurulmuştur? Kim tarafından kurulmuştur? Bu sorulara bugünkü yazımızda yanıt arayacağız.

Big Chefs Kuruluşu

big chefs restoran

Şirket, 2007 yılında Ankara merkezli kurulmuş bir restoran zinciridir. Bu restoranın günümüzde 50’den fazla şubesi bulunmaktadır. Şirketin kurucusu Gamze Cizreli adında bir kadın girişimcidir. Big Chefs’in kuruluşunun temelinde bir banka kredisi vardır. Kendisinin bir röportajda belirttiği üzere şirket, %100 banka kredisiyle kurulmuştur. Cizreli, iki yıl sonra Saruhan Tan ile ortaklık yapıp restoranı İstanbul’a taşımıştır.

Big Chefs’in Büyümesi

Ankara’dan İstanbul’a ordan da Türkiye’ye yayılan Big Chefs’in aynı zamanda Avrupa’da da şubeleri bulunmaktadır. Şirketin en büyük şubesi Diyarbakır’daki 1200 metrekarelik şubesidir. Ancak bu şubesinin belediye alanına yapılması sebebiyle kapatılışı çok uzun sürmemiştir. Restoranın zincirlerinden biri de 2014’te 2014’te Dubai’de açılmıştır. Dubai’deki şubenin önemi ise yurt dışında açılan ilk şube olmasından ileri gelmektedir. 2016’da şirketin %40’ı Taxim Capital’e satılmıştır. Big Chefs’in Avrupadaki ilk şubesi Frankfurt’ta açılmıştır. Şirket, 2019 yılında Türkiye’de 48; yurtdışında ise 9 şubeye ulaşmıştır.

Gamze Cizreli Kimdir?

gamze cizreli

Cizreli, 1968 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Big Chefs’in kurucusu, akademisyen bir baba ve ev hanımı bir annenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Ankara’da geçmiş, 1991’de ODTÜ İşletme’den mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra ilk olarak savunma sanayi projesinde çalışmış ancak sonrasında sektör değiştirmiştir. 1994’te eşiyle birlikte Ankara’nın ilk kafelerinden biri olanCafemiz“i kurmuştur. Sonrasında pastacılık alanında hizmet veren Quick China’yı kuran Cizreli’nin şirketi 2005’te iflas edince Big Chefs‘in kuruluşuna giden yol açılmıştır. Gamze Cizreli, 2016’da Dorom.co adlı dürümcü zincirini kurmuş. Ayrıca bugün halen Big Chefs’in yöneticiliğini yapmaktadır.

Big Chefs İsmi Nereden Gelmektedir?

Şirketin kurucusu Cizreli, bir röportajında bunu şöyle açıklamıştır ;

“Eski markalarımda birlikte çalıştığım 3 şef arkadaşım hep şunu söylerdi. “Tekrar bu sektöre girerseniz, biz sizinle yol arkadaşı olmak istiyoruz.” Sürekli bana gelirlerdi. İletişimimizi hiç koparmamıştık. Bir gün onlara dedim ki; “Tekrar ben bu işlere giriyorum ve bu markayı sizin adınıza kuruyorum, sizin omuzlarınıza yüklüyorum. Adı “Big Chefs” büyük şefler olacak.” Big Chefs, o 3 büyük şefin adına kurulmuş bir markadır.”

Sık Sorulan Sorular

1.Şirketin Kurucusu Kimdir?

Gamze Cizreli

2. Şirket ne zaman ve nerede kurulmuştur?

2007, Ankara

Kaynak
Big Chefs Resmi SitesiGamze Cizreli'yle röportajBig Chefs'in kurucusuyla röportaj

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu