Teknoloji

Apple’ı Kim Kurdu? Neden Elma?

Apple eski adı ile “Apple Computer“,1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve Steve Wozniak önderliğinde ilk olarak Jobs’un evinin garajında kariyerlerine adım attılar. Jobs ve Wozniak tanınmış olan iki kurucusu olsa da üçüncü bir kurucusu daha bulunmakta. Steve Jobs, arkadaşları olan Ronald Wayne’i üçüncü kurucu olması için ikna ediyor. Bunun için şirketin hissesinin %10 luk bir kısmını teklif ediyor ve Wayne bunu kabul ediyor. Ancak Wayne 12 gün sonra bu işten vazgeçtiğini belirtiyor. 40 yıl sonra değeri 70 milyar doların üzerinde olacak olan hisselerini 500 dolara geri satıyor. 3 Ocak 1977 tarihinde Apple Computer, Inc.ismi ile anonim şirket haline gelmiştir. İsminde yer alan “Computer”  kelimesi 9 Ocak 2007 tarihinde ”iPhone” sunuşu ile tüketici elektroniğine eğilimlerini aksettirmesi amacı ile kaldırılmıştır. Globalleşmiş ve herkes tarafından kullanılan başarılı bilgisayar şirketi Apple’ın günümüzde sağlamış olduğu başarı kuşkusuz tüm dünyayı etkilemiştir.

Apple ‘ın Kurucu Figürü Steve Jobs Kimdir?

steve jobs, apple kurucusu

Steve Jobs, 1955 yılında Amerika’da Kaliforniya eyaletinde dünyaya gözlerini açmıştır. Suriye asıllı bir baba ile Amerikalı bir annenin oğlu olarak doğan Jobs, Kaliforniya’dan bir aile tarafından evlat edinilmiştir. Bunun sebebi annesinin ailesinin bu birliktelikten doğan çocuğa karşı çıkmalarıdır. Adeta yasak bir meyve ilan edilen çocuğun inatla dünyaya gelişi, ileride teknolojiye yön verecek bir şirketin doğuşunu sağlamıştır. Steve’i evlatlık edinen Jobs ailesinin bugünkü Silikon Vadisi bölgesine yerleşmesi ileride Steve Jobs’un ortaya çıkışının önünü açmıştır. Steve, bu yeni evde babasının kurduğu garajda elektronikle yakından ilgilenme fırsatı buldu. Bu garaj için “Apple’ın doğuşunu sağlayan garaj” tabirini kullanmak hiç de yanlış olmaz. Reed Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren Steve, 1.5 yıl sonra kaydını sildirdi. 1974’te Hindistan’da Zen Budizmi’ni keşfe çıktı. Bu keşfin kendisine iş hayatında farklı perspektif kazandırdığını belirtmiştir. Steve Jobs, hayatı boyunca 230 civarında ürünün patent sahipliğini yapmıştır. 2009 yılında pankreas kanserinden kalma yan etkiler sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.

Apple Ürünleri

Günümüze kadar gelişerek gelmiş ve gelişmeye devam eden bir bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve piyasada pazarlayan global bir Amerikan şirketidir. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla eski önemini yitiren “İpod” müzik çalar cihazı önemli bir Apple ürünüydü. En yaygın ve sevilerek kullanılan ürünleri ”İphone akıllı telefonları”, ”iPad” tablet bilgisayar ve birçok özelliği bulunan ”Apple Watch” akıllı saatleridir. Bilinen donanımlı yazılımları ise ”Safari” çevrimiçi arama motoru teknolojisi, ”macOS” (Macintosh) işletim sistemi ,” iOS işletim sistemleri”,” iTunes” film, medya ve müzik oynatıcısı,”iLife” yazılım paketi ve ”iWork” ofis uygulamaları paketidir.

Macintosh

apple ilk macintosh 1984

1984 yılında ise Apple, Macintosh’ı piyasaya sundu. Bilgisayarda kullanılan grafik ve donanım çok pahalıydı. Buna rağmen Apple, Macintos’u uygun bir fiyata pazarlamak istiyordu. Macintosh, IBM’in egemenliğini aşamadığı için Steve Jobs, Apple’ın CEO’su ile tartışma içerisindeydi. Bu tartışmalar ise 1985 yılında Steve Jobs, Apple’dan atılmasına giden yolu açtı. Bu da Apple’ın bir nevi çöküş dönemine girmesine sebep oldu. Şirket, 1985 -1997 yılına kadar geçen zamanda yapılan yanlış yatırımlar nedeniyle sürekli zarara girdi. İflasın eşiğinde bir şirkete dönüşen Apple,1997 yılında Steve Jobs’u tekrar şirketin başına getirdi. Bu zorlu dönemlerden kurtuldu. Jobs’un geri gelişi ile Macintosh’un yeni sürümleri ve tasarıları geliştirdi. Bu sayede Apple kısa bir süre içinde hisse fiyatlarını on katından fazla çıkartıyor.

Intelle ilk tanışma

Steve Jobs, 2006 yılından itibaren Apple’ın Intel temelli Mac bilgisayar tasarlayacağını duyurdu. 10 Ocak 2006’da yeni MacBook Pro ve iMac, Intel’in Core Duo işlemcisini kullanan ilk Apple bilgisayarı oldu.

İphone

Steve Jobs ve İlk İphone

İphone, Apple şirketinin ürettiği teknoloji dünyasına damga vuran ürünlerin en önemlisidir. İphone, ilk olarak 2007’de Steve Jobs tarafından tanıtılmıştır.Fiziksel bir klavyesi bulunmayan ve dokunmatik özelliğe sahip olan bu telefon, döneme damgasını vurdu. İphone’un diğer önemli özellikleri kendisine ait bir “ios” adında bir işletim sistemi ve uygulama mağazasının(Appstore) bulunmasıydı. İphone çıktığı günden bu güne etkisini sürekli arttırmıştır. Bugün dünya genelinde akıllı telefon kategorisinde zirvede oturmaktadır.

Neden Bir Elma?

apple logosunun serüveni

Steve Jobs’un anlattığına göre, Apple ismi Steve Jobs’un bir elma çiftliğinden dönüşünde tasarısı yapılıyor. Şirkete Apple isminin konmasıyla ilgili iki teori vardır. Biri Beatles’in Apple Records müzik şirketinden etkilenilmesi. Bir diğer teori ise Apple isminin Newton’dan esinlenildiğinin düşünülmesi. Orijinal Apple logosunun Newton’un bir ağaç altında oturmuş halinin yer alması ise bu teoriyi kanıtlar niteliktedir. Ron Wayne tarafından tasarlanan ilk logo, ilerleyen zaman zarfında Rob Janoff tarafından yeniden dizayn edilmiştir. Logo, gökkuşağı renkleriyle kaplanmış elma olarak sunuldu. Daha sonra ise bunu tek renk yapmaya karar verdi. Logonun kiraz ile karıştırılmaması için ise ısırılmış elma görünümü verildi. Böylelikle günümüzdeki Apple logosu tasarlanmış oldu. Logodaki elmanın ısırılmış halde olmasının sebebi bilgisayar biliminin kurucusu Alan Tuning’e bir ithaftı. Alan Tuning, siyanür enjekte edilen elmayla 1954 yılında intihar etmişti.

Sık Sorulan Sorular

1.Apple hangi ülkede ortaya çıkmıştır?

Amerika

2.Apple’ın kurucusu kimdir?

Steve Jobs ve Steve Wozniak

3.İphone hangi yıl piyasaya sunuldu?

2007

4.Apple’ın kuruluş yılı ne zaman?

1976

Kaynak
Apple logo serüveni

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu