Teknoloji

Amazon’u Kim Kurdu? Cadabra!

Dünyanın en ünlü ve en gelişmiş e-ticaret sitesi olan Amazon, bu alanda ilk akla gelen şirketlerden biridir. Amazon, 1994 yılında Amerika’da Seattle şehrinde Jeff Bezos tarafından kuruldu. Şirketin ilk ismi “Cadabra” olarak düşünülmüştü. 1995 yılında bilinen ismi alan sitenin asıl amacı sadece kitap satışıydı. Cadabra isminin kullanışlı olmadığı üzerine karara varılınca çeşitli arayışlar sonucunda Amazon isminde karar kılınmıştır.

Jeff Bezos Kimdir?

jeff bezos

Jeff Bezos, 1964 yılında Amerika’nın New Mexico eyaletinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren bilime, teknolojiye meraklı olan Bezos, evinin garajını bir atölyeye dönüştürdü. Princeton Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar bilimi mühendisliğini okudu. Mezun olduktan sonra Wall Street’te soluğu alan Bezos, De Shaw şirketinde başkan yardımcılığı görevine kadar yükseldi. Sonrasında buradan istifa eden Jeff Bezos, Amazon’u kurdu. Kendisini daha çok Amazon’un kurucusu olarak tanıdığımız Bezos, aynı zamanda uzay araştırmaları için Blue Origin şirketini kurmuştur. 2020 yılında “Dünyanın en zengini” seçilen Bezos, günümüzde de ilk üçteki yerini korumaktadır.

Amazon ve E-Kitap

amazon kindle

İlk zamanlarda kitap satışı yapan şirket zamanla ürün seçeneklerini geliştirdi ve kendini globalleştirdi. Kurulduğu yıllarda iş başı saatleri bir hayli fazlaydı. Çalışanlar günde 12 saat, haftada toplam 60 saat gibi bir süre zarfında çalışıyorlardı. Özellikle ikmal merkezlerinde çalışanların giriş ve çıkış saatleri ne şartlarda nasıl çalıştıkları denetimsizdi. O dönem, çalışma koşulları çok fazla gündemde kaldı. Kısa sürede müzik CD’lerinden, yazılımlara, araç gereçlerden, oyuncaklara, spor ürünlerine hayatımızda kullandığımız  birçok şeyi satmaya başladı. Bu bulut sisteminden(Aws) tutun Alexa gibi bir çok ürün ve hizmeti bizim hayatlarımıza sokmuştur. Ama Amazon’un en büyük buluşması, Kasım 2007’de piyasaya çıkardıkları Kindle e-kitap oldu. Bu, şirketin adını duyurmasında başarılarına başarı katmasına çok büyük fayda sağladı. Kullanımı her gün artan e-kitaplara yönelik çıkarılan Kindle, şirket gelirine büyük katkı sağladı

Amazon Dönemleri

1998 yılında fark çalışanların sırf siparişleri yetiştirebilmek adına çevrelerinden yardım istedikleri ve arabalarında uyudukları halk arasında duyulunca şirketin itibarı düşmeye başlanmıştı. Bugün Şirket, özellikle yoğun siparişin olduğu sezonlarda, sezonluk işçi çalıştırıp riski oldukça azaltıyor. Amazon yapay zekayı da en verimli ve kullanışlı kullanan e-ticaret sitelerinden bir tanesidir.

Yenilikçilik dendiği zaman akla gelen  Amazon, işleri yolunda götürmek için hem iş yükünü azaltmaya hem de daha büyüleyici hale getirmeye çalışıyor. İstek listesi tasarlamak için seçenekler sunmakta ve ayrıca satın almadan önce sizin için ürün ve hizmetlerle ilgilenebileceğiniz bir çok ürün önermektedir. Amazon bugün bulut-tabanlı depolama ve bilgi işlem hizmetleri sunmaktadır. Aynı zamanda evde sizin için kişisel asistan olan Alexa’da son zamanlarda çıkarmış olduğu en iyi ve en çok tutulan başarılarından sadece biridir.

Amazon ‘un Türkiye’ye Girişi

Şirket, 19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye piyasasına tam anlamıyla giriş yaptı. Şirket, 2020’nin Ağustos ayına kadar pasif kaldı. 15 Eylül 2020 tarihinde açıldıktan sonra iki yıl gibi bir sürede Amazon Prime  gibi üyeliklerini yerel güncel fiyatlarıyla pazara yerleşti.

Amazon ‘un Robotları

Robot kullanımı da şirket için hassas noktalardan biridir. Bir zamanlar insan gücü ile taşınan ve hazırlanan siparişler bugün robotların yardımı ile hazırlanıyor. 2016 yılında çalışan robotların sayısı 25-30 bin gibi bir rakamdı. Bugün ise bu sayı 35 binlere kadar ulaşmış biçimde. Bu da Amazon’un iş gücü konusunda yaptığı yeniliklere vurgu yapıyor. Street View projesi, ilk olarak Amazonun yürürlüğe soktuğu bir uygulamaydı. Amazon, Block View adını verdiği bu uygulama ile fotoğraflarını çektiği konumları haritada pinleyerek bir internet sitesine yükledi. Ancak bu proje  başarısızlıkla sonuçlandı ve sonrasında Google tarafından uygulandığında başarıyla sonuçlandı.

Amazon ‘a Bağlı Ünlü Siteler

Twitch.Tv

Video oyun canlı yayın platformu olan Twich.tv, 2014 yılında Amazon tarafından satın alınmıştır.

Imdb

Açılımı “Internet Movie Database”(İnternet film veritabanı) olan imdb’de film ve dizilerle ilgili her türlü bilgi mevcuttur. Site, 98 yılında Amazon’a dahil olmuştur.

Goodreads

Edebiyat tutkunlarının yakından tanıdığı site 2013 yılında şirket tarafından satın alınmıştır.

Alexa.Com

Web sitelerinin reytingini ve analizini sunan Alexa da Amazon’a dahil şirketlerden biridir.

Sonuç

Günümüzde şirket, hayatımıza renk vermeye teknolojiye, e-ticarete, yapay zekaya ses getirmeye devam etmektedir. Yapay zekayı ve insan gücünü bir araya getirip ayakta alkışlatacak başarılara imza atıyor. Amazon’un kategorisindeki diğer şirketlerden en önemli farkı, çeşitli ülkelerde o ülkelere özel bir alışveriş sitesiyle hizmet vermesidir. Tüm dünyada popülerliğe sahip olan Amazon, her ay dünyanın her yerinden milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor.

Sık Sorulan Sorular

1.Amazon kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Jeff Bezos, 1994

2. Amazon’un ismi nereden gelmektedir?

Şirket, ismini ünlü Amazon Nehri’nden almıştır.

3. Amazon şirketinin ilk ismi nedir?

Cadabra!

4.Amazon logosunun anlamı nedir?

Logodaki sarı çizgi bir gülen yüzü andırıyor olsa da aslında A’dan Z’ye uzanan bir ok işaretidir. Bu da Amazon’da A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Kaynak
Jeff Bezos'un hayatı

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu