Teknoloji

Trendyol’u Kim Kurdu?

Trendyol, Türkiye’nin vazgeçilmez e-ticaret sitelerinden biridir. Her ay milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu sitenin hikayesi nedir? Bugünkü yazımızda buna değineceğiz.

Trendyol, 2010 senesinde Demet Mutlu Üçok tarafından ilk olarak İstanbul Bebek’te evinin salonunda, moda amacıyla 300 bin dolar sermayeyle kurulmuştur. Üçok’un, Harvard’daki eğitimini yarıda bırakarak kurduğu şirket zamanla büyük bir e-ticaret sitesine dönüştü. Büyümesiyle beraber sunduğu ürün ve hizmetlerle doğru orantılı olarak pazar yerine dönüşen bu sitede moda, ev ve mobilya, elektronik, anne-çocuk, gıda, kozmetik gibi daha birçok ürün pazarlanmıştır. Şirket, bugün kullanıcılara yüz binlerce ürün seçeneği sunuyor. Şirket, insanlar arasında kuruluşundan bu yana hızlı bir şekilde büyümüştür. Bir yılda 15 milyondan fazla müşteri sahibi olmuştur. Ayrıca yıllık olarak yaklaşık 300 milyon ürün göndermektedir.

Demet Mutlu Üçok Kimdir?

trendyol kurucusu demet mutlu üçok
Demet Mutlu Üçok

Üçok, 1981 yılında New York’ta dünyaya gözlerini açmıştır. Lise eğitimini İtalya’da almıştır. Lisans eğitimini ise iktisat alanında New York üniversitesinde birincilikle tamamlamıştır. Sonrasında Harvard’da yüksek lisans eğitimine başladı. Bu sırada Türkiye’ye yaptığı bir seyahatte e-ticaret alanında büyük bir boşluk olduğunu fark etti. Bu da onu eğitimini yarıda bırakıp Trendyol’u kurmaya yöneltti. Trendyol’u Türkiye’nin sayılı şirketleri arasına sokan Üçok, aynı zamanda Peak Games’in de yatırımcılarından biridir. Hiçbir şekilde yaşadıkları zorluklar karşısında hedeflerinden vazgeçmedi. Pes etmedi ya da olumsuzluklara karşı yenik düşmedi. Bilgisayara hakim olmadığında  söylediği bir röportajda uzun yıllar boyunca tekstil sektöründe çalıştığını belirtti. Aynı zamanda toptancılık bilgisi ve geçmişi de vardı. Kendi markasını kurma hayalleri onu hayalleri için hırslandırdı ve motivasyonu oldu. Kendine ve hedeflerine olan öz güveni sayesinde herkese ilham olabilecek bir şekilde zorlu bir yola girdi. Yaşadıkları ve hayat hikayesi ile her kesim için özellikle kadınlar için büyük ilham ve gurur kaynağı olmuştur.

Trendyol Ortakları

alibaba logosu ve kurucusu jack ma
Jack Ma-Alibaba’nın kurucusu

Trendyol 2018 yılında büyük oranda Çinli dünyaca ünlü e-ticaret devi olan Alibaba’ya satıldı. Trendyolun şuanda % 86.5’i yabancı alışveriş platformu olan  Alibaba’ya ait. Şirketin kalan % 6.96’sı Demet Mutlu’ya, % 5.55’i Evren Üçok’a,% 0.78’i Begüm Tekin’e, % 0.21’i Zeki Güçlü Kaya’ya ait olduğu biliniyor. Trendyol’un başarısının en önemli özelliklerinden biri, müşteri odaklı yaklaşımıdır. Trendyol, beklentilerin amaçlarını ve hedeflerin,müşterilerini düşünerek, onlara en kaliteli deneyimi sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, şirket, ekonomik fiyatları sunarak, müşteri için cep dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor. Çinliler tarafından satın alınan Trendyol’un, ürün seçeneği ve sayısı genişletilmiştir. Böylece tam nitelikli bir alışveriş platformuna dönüşerek 1000 üzeri çalışan ve milyonlarca üyeye ulaşmıştır. Diğer taraftan  Alman müşteriler, Trendyol üzerinden Türk ürünlerini satın alabiliyor. Ayrıca Trendyol, birçok markayı da bünyesinde barındırmakta. Böylece, insanların binlerce markaya tek bir platform üzerinden ulaşıp istediklerini sorunsuz ve güvenli bir şekilde sipariş verip teslimat alması sağlanıyor. Trendyol, mobil uygulaması ile de insanlara fazlasıyla kolaylık sağlamaktadır.

Şirketin yayılması

Trendyol’un başarısı, yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmamıştır. Şirket, Orta Doğu ve Avrupa’daki birçok ülkede de faaliyete geçmiştir.  Bu nedenle, Trendyol’un başarısı sadece Türkiye için değil, aynı zamanda uluslararası alanda da ses getirmiştir. Şirket, aynı zamanda Türkiye’deki diğer girişimcilere de örnek ve ilham teşkil ediyor. Türkiyedeki birçok girişimci, Trendyol’un başarısı ile ilham alarak kendi e-ticaret işletmelerini kurduklarını söylüyor. Bu sayede, Türkiye’deki e-ticaret sektörü her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir

Mevcut Grup Şirketleri

Trendyol Tech

Platform, 2019’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı idaresinde AR-GE Merkezi olarak kabul edildi. Trendyol Tech’te doğal dil işlemi, veri analizi, makine ve derin öğrenme, görüntü işleme, veri görselleştirme, metin benzerliği gibi daha diğer büyük veri alanlarına odaklı.

Dolap

İnsanların giymedikleri yada giyip satmak istediklerini yükleyip satabildikleri bir platform olan Dolap, 2016 yılında kurulmuş olup 2018’da Trendyol tarafından satın alınmıştır.

Trendyol Express

Trendyol’un kurduğu güvenli, hızlı bır taşımacılık.

Trendyol Go

Şirket sadece giyim, teknoloji, ev eşyaları kategorisinde iş yapmıyor. Trendyol Go insanların binlerce yemek ve restaurant arasından istediğini seçip sipariş vermesini sağlıyor.

Sonuç

Sonuç olarak, Trendyol, Türkiye’nin en önde gelen e-ticaret platformlarından biri olarak başarısını günümüze kadar taşımış ve dahada ilerilere taşımaktadır.Şirket, müşteri odaklı yönlendirme, bilgi fiyatları ve geniş ürün seçenekleri ile genişlemeyi ve müşteri memnuniyetini elde etti. Ayrıca, şirketin uluslararası derecelendirme başarılarında da adı bulunmaktadır. Trendyol şirketi, 2020 yılında Türkiye’nin ilk dekacorn’u olmuştur. Decacorn 10 milyar değere ulaşan şirketler için kullanılan bir finans terimidir.

Sık Sorulan Sorular

1. Trendyol’u kim ne zaman kurdu?

Demet Mutlu Üçok, 2010 yılında kurmuştur.

2. Günümüzde Trendyol büyük oranda kime aittir?

Günümüzde şirketin % 86.5’i Çinli şirket Alibaba’ya aittir.

3. Trendyol’un içerdiği şirketler hangileridir?

Dolap, Trendyol Express, TrendyolGo,Trendyol Tech

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu