Markalar

Nike’ı Kim Kurdu?

Nike, azim azim ve kararlılığının harmanlandığı gerçek bir başarı öyküsüdür.. Phill Knight, mücadeleci karakteri ve yenilikçi çözüm geliştiren yaratıcı zihniyle sıfırdan global bir marka sunmayı başarmıştır. Knight, birkaç kez iflas etme aşamasına gelse de, umudunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Çünkü koşmak onun en büyük tutkularından biriydi. Kendisi de başarılı derecede bir koşucuydu. Bu sebeple koşucular için konforlu bir ayakkabı tasarlamak istemiştir.

Phill Knight Kimdir?

Phill knight nike'ın kurucusu
Phill Knight

Knight, 1938 yılında Amerika’nın Portland eyaletinde dünyaya geldi. İlk üniversite eğitimini Oregon üniversitesinde aldıktan sonra Stanford üniversitesinde İşletme üzerine master yapmıştır. Phill Knight iyi eğitimli yaratıcı biriydi. Knight Stanford üniversitesinde girişimcilik dersinde, ayakkabılar ile ilgili bir sunum tasarladıktan sonra ayakkabılar ile ilgili iş kurmak onun kafasına yerleşmişti.

Phill Knight ve Japonya

1962 yılında babasından bu işi kurmak için para aldı. Japonları yakından takip edip örnek alan Knight Japonya’ya gidip işini orda kurmaya karar verdi. Japonya’ya gittiğinde markaya ABD distribitorü olmayı teklif etti. Bunun üzerine, Knight’e şirketinin ismini sordular. Henüz bir şirketi olmayan Knight o an aklına gelen ilk isim olan ”Blue Ribbon Sports” dedi. Risk oranı yüksek olan bir hamle yaparak markadan ayakkabı siparişi verdi. Fakat bu parayı ödeme imkanı yoktu. Bunun üzerine Knight, babasını arayıp ayakkabılar karşılığında 50 dolar vermesini istedi. Ayakkabılar Amerikaya geldiğinde, denemesi için eski antrenörü olan Bill Bowerman’a gönderildi. Knight Bowerman’ın ayakkabılar hakkındaki düşüncelerini çok fazla önemsiyordu. Ayakkabıları inceleyen ve test eden Bowerman, ayakkabılara bayılmıştı. Bowerman, eski öğrencisine bir ortaklık teklif etti. Bu ortaklıkta işin sorumluluğunun en fazla oranını Knight üstlenecekti. Ortak olduktan sonraki ilk atölyeyi Bowerman’ın evinde açtılar.

Knight’ın tasarladığı ayakkabılar başlarda hiç ilgi görmedi. O da sahalara açılmaya karar verdi. Atletizim müsabakalarına katılan Knight’ın kısa bir süre sonra ayakkabıları istediğinden de fazla ilgiyle karşılandı.

Nike Nasıl Ortaya Çıktı?

nikelogotarihçesi
Kurulduğu günden bu güne Nike Logosu

Ayakkabılarını çok iyi adetlerde sattığı halde, marka Knight’tan habersiz başka bir distribütör arayışına girdi. Knight, da kendisini garantilemek adına Japonya’da kendine yeni bir fabrika kurdu. Bunun üzerine Onitsuka Tiger, Knight’ı dava etti. Knight, bir yandan mahkemelerle uğraşırken diğer taraftan kendi markasını kurmakla meşguldü. Markası için başlarda “Dimension Six” ismini koymayı düşünüyordu.Fakat bu isim fazla ilgi toplamadı. Bunun üzerine Knight’ın çalışanı Jeff Johnson, Nike ismini önerdi. Nike, Yunan mitolojisinde “zafer tanrıçası” anlamına gelmekteydi.

1972’de ise  Nike markasını piyasaya sürdüler. Knight, Nike’ın logosunu ders verdiği üniversitedeki öğrencisi Carolyn Davidson’a tasarlattırdı. Logo,“swoosh” adıyla kavisli bir onay simgesidir.1978’de Nike artık kurumsal bir yapı haline geliyordu.Fakat karşılarına beklenmedik zorluklar çıktı. Pill Knight markasını kurmak ve büyütmek adını devamlı olarak bankalardan kredi çekiyordu. Şirket kurulduktan sonra bile büyük oranda borçla karşı karşıya kalmıştı. Bu süreçte ise ona zarar vermek isteyen bir çok firmaya kartel davası açıp kazanmıştı.

Nike ve İnovasyon

Ürünleri tasarlamada Nike için en önemli kişilerden birisi olan Bowerman,aklına gelen waffle ızgarası ile ayakkabılar için bir ızgara geliştirmeyi düşünerek ızgara tabanlı ayakkabıları tasarlıyor. Bu ayakkabılar çok fazla ilgiyle karşılaşıyor ve o dönem için büyük bir yenilik oluyor.

1979 yılında ise önemli bir inovasyon daha yaşanıyor. Nike Air tasarlandı ve piyasaya yeni bir soluk getirdi. Hafif ve rahat br yapıya sahip olan Nike Air koşucular için adeta bir devrim yarattı ve dünyaya ses getirdi.

Nike’ın gelişmesindeki önemli bir diğer etken ise yönetim kuruludur. Aralarında herhangi bir uyuşmazlık,bir ego mücadelesi bulunmuyordu. Nike yönetim kurulunun çoğu eski sporcudur.Bu yüzden işlerine kenetlenmiş ve severek yapıyolardır.

Sonuç

Nike, kurulduğu günden bu güne birçok zorluklardan zamanla daha da güçlü bir şekilde çıkmayı başarmış bir şirkettir. Günümüzde spor giyim kategorisinde zirvede oturmaktadır. Nike’ı diğer büyük spor giyim markası olan Alman şirketi Adidas takip etmektedir. Şirket, benimsediği inovasyon sayesinde her daim yeniliklerle tüketicilerin karşısına çıkmıştır. Ayrıca Forbes’e göre Nike’ın kurucusu Phill Knight’in serveti 41.5 milyar dolar seviyesindedir. Bu da onu dünyanın en zengin 17. insanı yapıyor.

Sık Sorulan Sorular

Nike’ı kim, ne zaman kurdu?

Phill Knight, 1972

Nike, hangi ülkede kurulmuştur?

Amerika

Nike’ın eski ismi nedir?

Blue Ribbon Sports

Nike’ın sloganı ne anlama gelmektedir?

“Just Do İt” sadece yap anlamına gelmektedir.

Nike’ın Ceo’su kimdir?

2020 yılından beri John Donahoe CEO olarak görev yapmaktadır.

Kaynak
En iyi spor giyim markaları-Bifikir.comNike logosuPhill Knight'ın serveti

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu