Teknoloji

Hepsiburada’yı Kim Kurdu?

Hepsiburada internet üzerinden hizmet veren, çok seçenekli bir alışveriş platformudur. Kullanılan slogan ise ” Her şey ayağına gelsin.” olmuştur. Hanzade Doğan Boyner tarafından 1998 yılında temeli atılmış; 2001 yılında ise “Hepsiburada” adı altında faaliyete başlamıştır. 2013 yılında Türkiye’nin E-ticaret ( Elektronik Ticaret: Geleneksel ticaretin mobil ve web ortamında sürdürülmesi ) platformu seçilmiştir. Sadece Türkiye’de değil; yakın konum coğrafyalarındada hizmet gösteren hepsiburada şuanda 100 milyondan daha fazla ziyaret edilen aktif bir şekilde kullanılan bir platform olmuştur. Binlerce çalışanı ve işletmeni olan Hepsiburada birden fazla kargo firmasıyla çalışarak ülkenin her bir yerine hizmet etmektedir. Sitede 32  kategori ve 163 milyon civarında ürün bulunmakta. Online alışveriş sektörüne katkı sağlamak amacı ile hizmet anlayışında süreklilik değeri ile fark yaratmayı amaç eden bir şirket olmuştur.

Hanzade Doğan Boyner Kimdir?

hepsiburada kurucusu hanzade doğan boyner

Hanzade Doğan Boyner, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Saint Benoit Fransız lisesinden mezun olmuş. Sonrasında üniversite eğitimini ise Londra’da(London School of Economics) ekonomi alanında yapmıştır. Londra’da bir medya grubunda finans analisti olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. Ülkemizde e-ticaret ve teknoloji işletmelerine öncü olması Doğan Online’ı kurdu. 1998’de “Doğunun Amazonu” olarak bilinen Hepsiburada’yı kurmuş. Ayrıca 2006 yılında legal bahis sitesi olan Nesine’yi kurmuştur. Kendisi Türkiye’nin en başarılı kadın girişimcilerinden biridir.’

Hepsiburadanın günümüzde 17 binden fazla sayıda iş ortaklığı bulunmaktadır. Mobil uygulaması ise 15 milyondan fazla indirmeye sahiptir. Tüm toplu mecraları incelikle hassas analize ederek erişim noktaları, bütçe uygunluğu ve ürün uygunluklarına göre analiz yaparak seçim yapar. Şirket dijital ekibi ile beraber Google AdWords’un adım adım gelişen ürünlerini en kısa zaman diliminde devralıp maksimum verimliliği sağlıyor. Google AdWors pazarlama ve kategori bakımından hepsiburadanın pazarlama ekibinin planlı ve öncelik sahibi kanalı olmuştur. Şirket, gerek site çapında ürün çeşitliliğinin sayısının fazlalığından olsun gerekse de sürekli yeni ürün eklenmesi sebebiyle olsun yeni kampanyalar açarken geçen zaman kaybını en aza indirmek için çeşitli Dinamik Arama Reklamları’ndan faydalanmıştır.

Hepsiburada ve Dinamik Arama Reklamları

Hepsiburada, DAR Sayesinde şu sonuçları elde etti:

– Tıklama başına maliyetler belirli oranda azaldı.

– Edinme başına maaliyetler %62 gibi bir oranda azalırken, Dönüşüm oranları %216 gibi bir artış yakaladı.

– Özellikle sağlam başlıkların tıklama sayısı %90 civarı artış sağladı.

– Genel tıklanma sayısı %38 %40 artış gösterdi.

Hepsiburada ve İnovasyon

Hepsiburada gün geçtikçe yeni hizmetler sunuyor. Bu sayede kullanıcılar Hepsiburada’da aradıkları ürünleri uygulamanın içinden fotoğraf çekerek  bulmalarını kolaylaştırıyor. Yeni inovasyonlar sağlayan Hepsiburada hayatımızı oldukça kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Aynı zamanda Hepsiburada Apple’ın yetkili tek e-ticaret platformudur. Türkiyede Apple ürünlerinin online satış yapılabileceği tek platform olarak sınırlarını genişletti.

Hepsiexpress Nedir?

Hepsiexpress, e- ticaret alanında katılım sağlayan bir dağıtım şirketidir. Hepsiburada’nın ortağıdır. Hepsiexpress; alışveriş yapan müşterilerin siparişte bulundukları ürünlerin ellerine istedikleri en kısa zamanda sorunsuz yüksek performanslı ulaşmasını sağlamaktadır. Ülkemizde kargoculuk seviyesi gelişti fakat kargo firmaları tüm kargoları işlediği için e-ticaret ile ilgilenememektedir. Bu durum e- ticarette yavaşlığa neden olmaktadır. Hepsiexpress ise sadece e-ticaret üzerinden verilen kargoların taşımacılığını üstelenmektedir. Bu sebepten dolayı ise diğer kargolara göre daha hızlı teslimat yapabilmektedir.

Teslimat şekli: Kargom Burada

Bu model ile kullanıcılar teslimatlarını istediği saatte istedikleri noktalardan herhangi bir ücret ödemeden faydalanabiliyorlar.

İlk olarak İstanbul’da başlayan bu hizmet belirli teslimat noktalarından cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere haftanın her günü ”Kargom Burada” hizmetinden faydalanılabiliyor.

Sonuç

Hepsiburada, bundan 22 yıl önce kurulmuş ve Türkiye’nin online alışveriş ile tanışmasına aracı olmuştur. Sektörün şekillenmesinde ve gelişmesinde çok önemli yere sahip bir şirkettir. 2011,2012 ve 2013 yıllarında “Türkiye’nin en sevilen markası” seçilmiştir. 2013’te ise “Yılın E-Ticaret Sitesi” unvanına sahip olmuştur. 2013’te bu unvana sahip olan site bugün de etkisini halen devam ettirmekte ve gelecekte de devam ettirecek gibi görünmektedir.

Sık Sorulan Sorular

1.Hepsiburada kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Hanzade Doğan Boyner, 1998

2.Hepsiburada’nın lakabı nedir?

Doğunun Amazon’u

Kaynak
Hepsiburada'nın Kuruluş Tarihi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu