Genel

Pfizer Şirketi’ni Kim Kurdu? Ünlü ilaç şirketinin arkasında kim ya da kimler var?

Pfizer, dünyanın en ünlü ilaç şirketlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Şirket, Alman kökenli bilim adamları ”Charles Pfizer” ve ”Charles Erhart” adlı kuzenler tarafından 1849 yılında New York’ta kurulmuştur. Pfizer, immünoloji, onkoloji, kardiyoloji, endokrinoloji ve nöroloji için geliştirilebilecek olan en kapsamlı ilaçları ve aşıları geliştirerek piyasaya sunmaktadır. Şirketin geliri 1 milyar doların üzerinde olan çok başarılı ve gişe rekorları kıran ilaçları vardır. Pfizer, ayrıca birçok büyük ilaç şirketinin satın alınması ve katkısı ile büyümüştür. 2000 yılında ‘‘Warner-Lambert” şirketini satın aldıktan sonra, ”Lipitor” adlı popüler bir ilacın üretimini de kendi üstüne almıştır. Ayrıca, 2009 yılında ”Wyeth” şirketini de satın almıştır. Bu satın alma, Pfizer’ın immünoloji, onkoloji, biyoteknoloji ve diğer alanlarda araştırma ve tasarlama faaliyetlerinin genişletilmesine artmasına yardımcı olmuştur.

Charles Pfizer ve Charles Erhart
Charles Pfizer ve Charles Erhart

Pfizer ve Türkiye

Pfizer’in, Türkiye de dahil olmak üzere  yaklaşık 90 ülkede şirketi bulunmaktadır. Yaklaşık 80.000 kişi istihdam etmektedir. Şirket, tedavi geliştirici, sağlık dostu ilaçlar ve ürünler lider konumda bulunmaktadır. Dünya çapında birçok tıbbi tedavide kullanılan ilaçlar üretmektedir. Pfizer Türkiye’de 600 e yakın çalışanın çalıştığı bilinmektedir. 2 Milyar TL’nin üzerindeki kazancı ile Türkiye’nin 3. büyük ve kapsamlı ilaç şirketidir.

Pfizer, İnovasyon ve Sosyal Yardım Projeleri

Eğitim ve sağlık odaklı sosyal sorumluluk projelerine yüksek sıfırlı para nakdi katkı ve ilaç desteği sağlamıştır. Pfizer’in sürekli olarak yeni projeler tasarlaması ve geliştirmeler gerçekleştirmesi, inovasyon ve teknolojiye yatırım yapması, dünya genelinde birçok insanın hayatını kurtarmasına ve yaşam kalitesini artırmasına yardımcı olmaktadır.

Pfizer’in başarısı, yalnızca ilaç endüstrisindeki yüksek teknolojik yatırımlarına dayanmamamaktadır. Aynı zamanda güçlü bir  sosyal sorumluluk sahipliğine de patronluk yapmaktadır. Şirket, sürdürülebilirlik, eşitlik, çeşitlilik ve toplu yapı gibi önemli ayrıntılara da önem vermektedir. Pfizer’in ilaç araştırma ve geliştirme faaliyetleri, şirketin büyük bir bölümünü oluşturur. Sağlık sektörüne katkılarının dışında katkı sağladığı diğer başarılar şirketin dünya çapındaki saygınlığı arttırmıştır.

Pfizer İlaç ve Ürünleri

Şirket, ilk olarak antiparazit içerikli bir ilaç olan Santonin üretimine odaklanmıştır. Daha sonra, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kimyasallar üretmek için çalışma yapmışlardır. Pfizer, 1950’lerde antibiyotik üretimine başlamıştır. Ayrıca dünya genelinde ses duyuran pek çok insanın  hayatını kurtaran önemli antibiyotikler geliştirmişlerdir. Şirket, sadece insan sağlığını korumaya yönelik eğilimlere başvurmaz, aynı zamanda hayvan sağlığına da önem vermektedir. Şirket, hayvanların sağlığını geliştirmeye yönelik birçok veteriner ilacı da üretmektedir. Pfizer, ayrıca önemli yönetici konumunda da lider bir rol oynuyor. Lipitor adlı kolestrol düşürücü ilaç, Viagra adlı cinsel işlevsellik için kullanılan ilaç, Zoloft adlı antidepresan ve Lyrica adlı ağrı kesici ilaç, Pfizer’in önemli ürünleri arasında yer alır.

Covid-19

Pfizer, ”BioNTech” ile ortaklaşarak sunduğu ”COVID -19” aşısının büyük bir etkinlik oranı alarak başarıyla sonuçlandığını söyledi. Denemeler sırasında bir sorun çıkmadığını da belirttiler. COVID-19 aşısı dünya çapında birçok ülkede kullanılmaktadır.Bu aşı COVID-19 pandemisinde büyük önem arz eden bir rol oynamıştır. Pfizer, COVID-19 Pandemisi’nde ürettiği COVID-19 aşıları ile de dünya genelinde büyük bir ses getirmiştir.

Sonuç

Sonuç olarak, Pfizer, 1849’da iki Alman-Amerikalı kardeş tarafından kurulmuş piyasaya yerleştirilmiş dünya çapında saygı gören ve saygın bir ilaç şirketidir. Şirket, dünya genelinde birçok önemli ilaç geliştirmiştir. COVID-19 Pandemisi sırasında ürettiği aşılarla dünya genelinde büyük bir ses getirmiştir. Bu sayede adını sağlam bir şekilde duyurmuştur. Pfizer, sağlık alanında çocuklara yönelik ürünler üretim konusunda da lider bir şirkettir. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de dünya genelindeki birçok insanın hayatını kurtarmaya devam edecektir.

Kaynak
Tarihçemiz-Pfizer Resmi Sitesi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu