Markalar

Puma’yı Kim Kurdu?

Alman kardeşler Adolf ve Rudolf Dassler kardeşler 1920’li yıllarda Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası adı altında annelerinin çamaşırhanesinde ayakkabı üretip satıyorlardı.1930’lu yıllarda olimpiyat koşularında altın madalya alan sporcular bu ayakkabılardan giydiği için ayakkabılar ünlenmiş alıcısı ve piyasası artmıştı. Fakat aralarındaki geçimsizlik ve zıt düşünce sebebiyle 1948 yılında ayrılmaya karar veren kardeşler, bir anda birbirlerine sert ve çekişmeli bir rekabet içerisinde meydan okuyorlardı. Bunun sonucunda ise birbirinden bağımsız iki marka ortaya çıkıyor Puma ve Adidas

Geçmişten Bugüne Puma

puma süper atom
Süper Atom

Rudolf Dassler 1948 yılında ilk futbol ayakkabısı Atom’u piyasaya sundu. Bu kramponların viral olmasının nedeni ünlü ve başarılı bir futbol takımı tarafından kullanılmasıydı. Ayakkabının piyasasının olduğunu farkeden Dassler bunun ardından 1952 yılında Atomun yükseltilmiş modeli olan Süper Atom‘u piyasaya sürdü.

Puma İsmi Nereden geliyor?

Puma ismini koyarken Dassler, ayakkabıların bir puma çevikliğinde olmasını istedi. Spor hayranı olan ve spora düşkün olan herkes bir Puma gibi hızlı çevik atılgan olmak ister. Dassler bu sebeple markasının logosunun diğer logolara istinaden Puma olmasını istedi. Marka geçmişten günümüze kadar ünlenerek ulaşmayı başardı.

Puma’nın Yaygınlaşması

1960’ların beklentileri, marka , futbol ayakkabıları ve diğer spor giyim ürünleriyle de tanınmaya başladı. Marka, 1970’lerde dünya çapındaki popülaritesini artırmak için birçok ünlü sporcu ile sponsorluk anlaşmaları imzaladı. Özellikle futbol dünyasındaki sponsorluk anlaşmaları ile Puma markası,dünya çapında bilinirliği olan bir marka haline geldi.

Puma’nın Teknolojiyle Birleşmesi

Başarılarına başarı katan Puma 1986 ürettiği bir ayakkabıyı tekrar piyasaya sunarak nostaljik bir çağrışım yaptı.1986 yılında Puma’nın ürettiği bu ayakkabı sanki gelecek görülüp yapılmış gibi tasarlandı. Günümüzde yaptığımız sporsal aktivitelerde kaç adım attığımız ,hızımız vs. takip etmek istiyoruz. Puma’nın bu ayakkabısı Topuk modülünde bulunan bilgisayar çipi sayesinde mesafe süre ve kalori kaydediyordu. Kullananlar bu ayakkabıyı bağlantı kablosuyla Apple IIE,Commodore 64 veya IBM PC’ye bağlayabiliyorlardı. Puma bu ayakkabıyı günümüz teknolojilerine uyarlayarak yeniden satışa sunmuş stoklar hızlı olarak bitmişti.

Puma ve Logo

Puma Logo

Bazen mevcut logolar değiştirilerek değişik pazarlama eylemleri yapılırdı. Puma’nın logosunda bir zamanlar Afrika kıtası amblemi bulunurdu. Bu amblem Afrikalı sporculara motivasyon olurdu fakat şirket tarafından kalıcı bir logo olarak tasvip edilmedi. Şirketin kurucusunun bir arkadaşının oğlu olan Lutz Backes ünlü ve başarılı bir marka tasarımcısıdır. Puma’nın logosu hakkında ilk bilgi verildiğinde bunu onaylamayan Lutz Backes logoda hızı çevikliği temsil etmesi gereken hayvanın Panter olması gerektiğini logonun Puma değil panter olmasını istedi. Dassler bunu reddederek: ”Biliyorum fakat bana Panter değil Puma diyorlar.” Lutz ise logoyu çıkarmayı başardı. Önce siyah renkli bir panter çizdi sonra düzenlemeler yaparak bir Puma gibi başını ve patilerini tamamladı. Diğer spor markalarının logoları birçok kez değişkenlik gösterdi. Fakat marka kendi logosunu bugüne kadar taşımayı başardı. Puma’nın tasarımcısının satışlardan yüzde olarak almak yerine bir defalık bir ödeme aldığı belirtilir. Puma’nın tasarımı Adidas veya Nike’ın aksine oldukça basit. Net ve basit anlatımı olan bir logo.

Sonuç

Bugün, Puma, özellikle sporcu ayakkabı ve spor giyim ürünleri konusunda dünya çapında bilinen bir markadır. Ayrıca, markanın sokak tarzı ürünleri de oldukça popülerdir. Marka, ayakkabı, eşofman, t-shirt, şapka, çanta, saat ve diğer aksesuarlar gibi birçok ürün çeşidini sunmaktadır. Puma, sürdürülebilirlik konusunda da önemli bilgiler atmaktadır. Marka, geri koruma önlemleriyle üretilen ürünler, sürerek çalıştırma ömürlerini sürdürmeye çalışır. Ayrıca, marka, insan hakları ve işçi hakları da aktif bir şekilde çalışıyor. Örneğin, marka, üretim süreci çocuk işçi çalıştırmama, işçi haklarına saygı gösterme adil ücret politikaları gibi çeşitli standartlar belirlemiştir.

Kaynak
Puma Süper Atom

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu