Teknoloji

Netflix ‘i Kim Kurdu?

Günümüzde dizi ve film platformu denince akla gelen ilk isimlerin başında Netflix gelmektedir. Bilgisayarlarımızdan, televizyonlardan, akıllı telefonlardan her yerden ulaşabildiğimiz ve aylık belli ücretlerle film/dizi izleyebildiğimiz bu platform nasıl ortaya çıktı? Bu büyük platformun arkasında kim ya da kimler var? Tüm bu soruların cevaplarını bugünkü yazımızda işleyeceğiz.

Kuruluş ve Tarihçesi

Netflix, 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kuruldu. Netflix’i kuran ikiliden şirkete en büyük yatırımı fikrin asıl savunucusu olan Reed Hastings yapmıştı. Şirket ilk kurulduğu zamanlarda aylık belli bir ücret karşılığında insanlara posta yoluyla DVD yolluyordu. Bu hizmetin bir özelliği de gecikme ücreti, aylık kiralama sınırı olmadan sunulmasıydı.

Reed Hastings Kimdir?

Reed Hastings, Netflix'in kurucusu ve ceosu.
Reed Hastings

1960’da Boston’da dünyaya gelmiştir. İlk lisans eğitimini matematik alanında yapmıştır. Sonrasında Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliğini bitirmiştir. İlk şirketi Pure Software sayesinde Netflix’i kurmak için gerekli sermayeyi biriktirdi. 1997’de March Randolph ile birlikte Netflix’i kurdu. Şirketin kurulmasında 1.9 milyon dolarlık yatırımla Reed Hastings yapmıştır. Şirket kurulduğundan bu güne Netflix’in CEO’luğunu yapmaktadır.

İlk Web site

ilk netflix web sitesi
İlk Netflix Web Sitesi

1998 yılında filmleri pazarlamak ve abonelik sistemini kontrollü bir şekilde yönetmek için ilk Netflix web sitesi yayınlandı.

Abonelerin Artışı ve Marc Randolp’un Ayrılışı

2000’e gelindiğinde Netflix, birçok abone kazandı ve günde milyonlarca dvd yollanmaya başlandı. 2003 yılında bilinmeyen bir sebeple Marc Randolp, hisselerini satarak Netflix’ten ayrılma yolunu seçti.

Netflix ‘in Halka Arzı

Tarihler 2002’yi gösterdiğinde Netflix, NAZDAQ’ta NTLX hisse senedi kodu altında 1 dolarlık satış fiyatıyla halka arz oldu.

Netflix ‘in Değer Kazanması ve Online’a Geçişi

2007 Netflix web sitesi
2007’de Netflix Web Sitesi

2006 yılında şirket 6.3 milyon aboneyle birlikte 80 milyonluk değere ulaşmıştı. 2007’de ise platform, yeni bir adım atarak online platformlarda film/dizi yayınlamaya girişti. İlk olarak Kanada’da online platformunu devreye sokan şirket, bu hizmeti karşılığında aylık 5.99 dolar gibi bir ücret belirlemişti. Kanada’dan sonra 2010’da ABD’de online hizmetini devreye soktu.

Kumandalarda Netflix

Netflix, 2011 yılında Latin Amerika ülkelerinde ve Karayiplerde faaliyete geçti. Bu faaliyetin en önemli özelliği platformun televizyona gelmesi ve kumanda ile ulaşılmasıydı.

Netlix ‘in İlk Dizileri

2013’te şirket, ilk orijinal dizisini yayınladı. Bu dizi ABD politikasını çarpıcı ve gerçekçi bir şekilde yansıtan House of Cards idi. Bunun yanı sıra platform “Hemlock Grove”, “Arrested Development” ve “Orange is the New Black” gibi dizilerin de yapımcılığını yaptı.

Dünyaya yayılan Netlix

2015’te 50’den fazla, 2016’da 130 , 2021’de ise 190 ülkede faaliyete geçen Netflix, bu büyümeyle birlikte yaptığı yatırımlarla gittikçe adından çok daha söz ettirir hale geldi.
Şirket öyle değerli hale geldi ki, 2020 yılında en yüksek piyasa değerine sahip eğlence şirketi olarak seçildi.

İlk kayıp

Yıllar geçtikçe sürekli faaliyette olduğu ülke sayısını ve abone sayısını arttıran şirket, ilk kez 2022 yılında üye kaybı yaşadı. Bu kayıp 200.000 kişi idi.

Sonuç

25 yıl önce basit bir abonelik sistemiyle ABD’de insanlara DVD postalayan şirket, bugün dünyanın eğlence sektöründe en çok bilinen şirketi haline gelmesinin adıdır Netflix. Yıllar geçtikçe sürekli büyüyen ve bu büyümeye karşılık yatırımlarını da büyüten şirket bugün film ve dizi denince akla gelen şirketlerin başında geliyor.

Netflix Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şirket nerede kuruldu?

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde

Netlix’i kim kurdu?

Reed Hastings ve Marc Randolph

Platform, Türkiye’de ne zaman faaliyete başladı?

2016 yılında

Netflix ne anlama gelmektedir?

“Net” İnternet anlamına gelirken, “flicks” ise ABD günlük konuşma dilinde filmler anlamına gelmektedir. “İnternet filmleri”

Kaynak
Netflix nasıl ne zaman kuruldu?About Netflix

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu