Markalar

Skechers’ı Kim Kurdu? Skechers Ne demek?


Skechers, oldukça popüler bir Amerikan ayakkabı markasıdır. Peki bu ünlü markanın arkasında kim var? Bu marka nasıl bir süreçten geçip de bu günlere geldi? Bu yazımızda, ilk zamanlarda küçük bir Kaliforniya şirketi olan Skechers’ın bir dünya markası haline gelişinin öyküsünü işleyeceğiz

Şirketin Kuruluşu

Robert Greenberg– 2005

Skechers, 1992’de Robert Greenberg tarafından Kaliforniya’da kurulmuştur. Şirketin kurucusu olan Robert Greenberg, öncesinde L.A Gear(1983-1991) adlı bir ayakkabı şirketinin de kuruculuğunu yapmıştı. Skechers markasının ilk sloganı Utterly Unique”(Tamamen benzersiz) idi. Bu slogandan da anlaşılacağı üzere Greenberg’in hedefi ayakkabı tasarımında yenilik ve farklılık yaratmaktı. Robert Greenberg’in şirketi kurarken en büyük yardımcısı da oğlu Micheal Greenberg idi.

Skechers’in Anlamı

Skecher, sokak dilinde “yerinde duramayan, enerji dolu çocuk” anlamına gelmektedir. Ayrıca bir makaleye göre çok fazla metamfetamin kullanmış kişiler için de kullanıldığı iddia edilmektedir.

İlk yılları

Şirket kurulduktan kısa bir süre sonra Amerika’da gençler arasında popülerlik kazandı. Günlük ayakkabının yanı sıra basketbol, koşu ve tenis ayakkabıları da şirketin ürettikleri arasındaydı. Ancak bu popülerliğe rağmen birtakım krizlerle ve hatta iflasın eşiğine gelen şirket yeni bir strateji belirledi. Robert Greenberg’in bir röportajda sarf ettiği şu söz iflastan nasıl çıktığını açıklar niteliktedir; Çoğu çoğu insan zor şartlarda hemen geri çekilme refleksi gösterir ancak ben öyle değilim. Korkmam ve şartları değiştirmeye çalışırım

Markanın büyümesi

Yeni stratejisiyle şirketi ayakta tutan Greenberg sayesinde Skechers, 1990’ların sonunda çeşitli ürümlerle piyasaya girdi. Bu ürünler arasında çocuk ayakkabıları, sandaletler, botlar ve iş ayakkabıları vardı. 3000’den fazla tasarımla piyasada önemli bir yer edinen şirket çok daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Micheal Jordan ve birçok ünlüyle sponsorluk anlaşmaları imzalan şirket büyük bir üne kavuştu. internetin yaygınlaşmasıyla birlikte online satış kanallarını da kullanan şirket dünya çapında bir tanınırlığı yakaladı.

Skechers’ın Başarıları

Marka, kuruluşundan günümüze birçok başarıya imza atmıştır. 2000 yılında “Yılın Ayakkabı Markası” ödülünün yanı sıra birçok kez “En İyi Yürüyüş Ayakkabısı” ödülünü aldı. Ayakkabı sektöründe hızla büyüyen şirket günümüzde dünya genelinde en çok satan ayakkabı markalarından biridir.

Marka hangi ülkelerde üretilmektedir?

Vietnam, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika gibi ülkelerde bu Skechers‘a ait fabrikalar bulunmaktadır. Birçok marka gibi skechers da işgücünün ucuz olduğu ülkelerde fabrikalarını yoğunlaştırdığı görülmektedir.

Sonuç

1992’de Robert Greenberg tarafından kurulan şirket, günümüzde en çok tanınan markalar arasında yerini almıştır. Şirketi 1992’de kuran Greenberg’in Skechers öncesinde de ayakkabı sektöründe bir yer alması şirketin kısa sürede büyümesinde önemli bir etken olmuştur. Yılların tecrübesinin bir ürünü olarak ortaya çıkan Skechers, çeşitli türlerde ayakkabılarla önce Amerika’da sonra tüm dünyada önemli bir yer edinmiştir. Bugün Skechers, Amerika’da Nike ve Puma’dan sonra en büyük üçüncü ayakkabı markasıdır. Skechers’ten sonra da neredeyse 100 yıllık geçmişi olan Adidas gelmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Skechers kim tarafından kurulmuştur?

Robert Greenberg

Marka hangi ülkede ortaya çıkmıştır?

Amerika’nın Kaliforniya kentinde.

Skechers ayakkabılar hangi amaçla kullanılır?

Skechers ayakkabıları, rahat ve şık tasarımları ile günlük kullanım için idealdir. Ayrıca, yürüyüş ve koşu gibi spor aktiviteleri için de Skechers ayakkabıları üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Hangi ülkelerde üretiliyor?

Vietnam, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika

Kaynak
Skechers'in anlamıSkechers'in sahibi kimRobert Greenberg ve Kaliforniya rüyası

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu