Genel

İstanbul Teknik Üniversitesi’ni(İTÜ) Kim Kurdu?

İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ), Türkiye’nin en saygın ve en köklü üniversitelerinden biridir. Bu yazımızda üniversitenin kuruluş aşamalarına ve kimlerin bu aşamalarda yer aldığına değineceğiz.
Üniversite, 250 yıllık bir geçmişe sahiptir. III.Mustafa döneminde ilk olarak Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla açılan okul, bir denizcilik okulu olarak açılmıştır. Zamanla değişen ihtiyaçlar doğrultusunda 1928 yılında üniversiteye dönüştürülmüştür.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Kuruluşu ve Tarihçesi

1773'te Mühendishane-i bahr-i hümayunun kurulduğu yerin haritası.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Mühendishane-i Bahr-i Hümayun” adıyla 10 Kasım 1773 tarihinde deniz mühendishanesi olarak açıldı. Okulun amacı deniz ticareti ve savaş gemileri için insan gücü eğitmek ve geliştirmekti.

Mühendishane-i Bahr-İ Hümayun’un Kuruluş Sebebi

1768-1774 yılları arasında meydana gelen Osmanlı-Rus savaşı sırasında Rus donanması Çeşme’de Osmanlı donanmasını yaktı. Bu gelişme üzerine dönemin ünlü Kaptan-ı Deryası Cezayirli Gazi Hasan Paşa(Nam-ı diger Aslanlı Paşa), bir deniz mühendishanesinin kurulması için çalışmalar başlattı ve Mühendishane-i Bahri Hümayun kuruldu.

Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın Kasımpaşa'daki heykeli

Cezayirli Gazi Hasan Paşa ve Aslanı

Okulun Dönüşüm Süreci

Mühendishane-i Bahr-i Hümayun, II.Mahmut döneminde eğitim programının genişletilmesiyle “Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane” adıyla bir sanat okuluna dönüştü. Bu dönemde okulda mühendislik eğitimin yanı sıra mimarlık, resim, sanat ve heykel gibi sanatsal eğitimler de verilmeye başlandı.

Cumhuriyet döneminde ise Türkiye’nin sanayileşme ve modernleşme ihtaçları doğrultusunda İstanbul Teknik Üniversitesi yeniden yapılandırıldı ve bugünkü modern anlamda üniversite kimliğine kavuşturuldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Önemi

Günümüz istanbul üniversitesi

İTÜ, Türkiye’nin en saygın teknik üniversitelerinden biridir. Üniversite bünyesinde, mühendislik, mimarlık, fen bilimleri, sosyal bilimler gibi alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunulmaktadır. İTÜ, dünya standartlarında eğitim veren ve araştırma faaliyetleri ile öne çıkan bir üniversitedir.

İTÜ’nün en önemli özelliklerinden biri, üniversitenin bilimsel çalışmalarına verdiği önemdir. İTÜ, Türkiye’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir ve dünya çapında birçok önemli araştırma projesine imza atmıştır.
İTÜ, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yenilik hareketlerinin öncülüğünü yaparken cumhuriyet döneminde ise modernizasyonun ve ilerlemenin ülkeye yerleşmesinde önemli roller oynamıştır. Çeşitli alanlarda önemli eğitimli insanlar yetiştiren üniversite, Türkiye için çok değerli bir yere sahiptir.

Sık Sorulan Sorular(FAQ)

1. İTÜ hangi yıl kurulmuştur?
İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında III. Mustafa döneminde “Mühendishane-i Bahr-i Hümayun” adıyla kurulmuştur.

2. İTÜ nerede bulunmaktadır?
İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul’un Maslak semtinde bulunmaktadır.

3. İTÜ’nün öğrenci sayısı nedir?
2021 yılı itibariyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 27.000’dir.

4. İTÜ’de kaç fakülte bulunmaktadır?
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 13 fakülte bulunmaktadır.

5. İTÜ’de hangi lisans programları bulunmaktadır?
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik, fen, mimarlık, işletme, sosyal bilimler, havacılık gibi birçok alanda lisans programları bulunmaktadır.

6. İTÜ’de yüksek lisans ve doktora programları hangi alanlarda bulunmaktadır?
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fen bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, işletme, tasarım gibi birçok alanda yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

7. İTÜ mezunları hangi sektörlerde çalışabilir?
İstanbul Teknik Üniversitesi mezunları, mühendislik, bilim, teknoloji, işletme, finans, sağlık, tasarım gibi birçok sektörde çalışabilirler.

8. İTÜ’de öğrencilere burs imkanı sağlanmakta mıdır?
Evet, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır. Başarılı öğrencilere üniversite tarafından tam veya kısmi burs verilmektedir.

9. İTÜ’de hangi spor aktiviteleri bulunmaktadır?
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine birçok spor aktivitesi sunmaktadır. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme gibi birçok spor dalında öğrenciler spor yapabilirler.

10. İTÜ’de hangi sosyal etkinlikler düzenlenmektedir?
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerine birçok sosyal etkinlik düzenlemektedir. Konserler, tiyatro oyunları, sergiler, paneller, konferanslar gibi birçok etkinlik öğrencilere sunulmaktadır.

11. İTÜ’nün sembolü neden arı?

Okula ilk kez kız öğrenci alındığı dönemde İTÜ”nün arı amblemine bu dönemde karar verilmiştir. Okul daha sonra Yüksek Mühendis Mektebi adını alarak eğitim ve öğretimine devam etmiştir. İTÜ’deki arı logosu Vatan için çalışkanlık anlamına gelmektedir.

Kaynak
İTÜ TarihçeYeniçağ arı makalesi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu