Genel

Robert Koleji’ni Kim Kurdu?

Robert Koleji, Osmanlı döneminden bu güne önemli bilim insanları yetiştirmiştir. Türkiye’nin köklü eğitim kurumları arasında önemli bir yere sahip bir okuldur. Bu yazımızda bu köklü eğitim kurumunun kimler tarafından nerede kuruldu? Kısa tarihçesi ve okul yapısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Robert Koleji, Abdülaziz döneminde 1863’te İstanbul Bebek’te Amerikalı eğitimci Dr.Cyrus Hamlin tarafından kurulmuştur. İlk olarak erkeklere yönelik açılan okulu 1871’te kız öğrencilere yönelik eğitim veren Amerikan Kız Koleji takip etmiştir. Bu iki okul 1971 yılında birleşip karma eğitime geçiş yapmıştır. 160 yıllık eğitim geçmişiyle Robert Koleji Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biridir.

Robert Koleji ‘nin Kuruluş Süreci

Osmanlı Dönemi'nde Robert Koleji

Amerikalı eğitimci Dr.Cyrus Hamlin tarafından başlatılan girişime Christopher Rhinelander Robert adlı New Yorklu iş adamının verdiği destekle Robert koleji, İstanbul/Bebek’te 4 öğrenciyle eğitim hayatına başlamıştır. Sonraki süreçte 1871’te Gedikpaşa’da Bostonlu hayırseverlerin destekleriyle ileriki süreçte Robert Koleji’yle birleşecek olan Amerikan Kız Koleji kurulmuştur.

Dr.Cyrus Hamlin
Christopher Rhinelander Robert

Dr.Cyrus Hamlin ve Christopher Rhinelander Robert

İki Okulun Birleşmesi

Amerikan Kız Koleji ve RC özerk olmalarına rağmen zamanla birbirlerine bağlanmıştır. Ardından 1932’de tek bir müdürün idaresinde birleşmiştir. 1959’da ise iki okul tek bir heyet tarafından yönetilmeye başlandı. 1971 yılına gelindiğinde ise Bebek kampüsündeki öğrenciler, Arnavutköy’deki kampüse taşınmıştır. Bununla birlikte Robert Koleji’nde karma eğitim başlamıştır. Bebek’teki kampüs daha sonra Boğaziçi üniversitesine ev sahipliği yapmıştır.

Robert Koleji ‘nin MEB’e bağlanması

Okulun Amerikalı’lar tarafından kurulmuş olması okula yönelik hristiyan misyonerliği yaptıkları gerekçesiyle birçok tepki gösterilmiştir. Robert Koleji dahil Türkiye’deki diğer Amerikan okulları resmi olarak Amerikan hükümetine değil de dinsel bir kuruluş olan Amerikan Board’a bağlı olması misyonerlik iddialarını güçlendiriyordu. Bunların yanı sıra Osmanlı’ya isyan eden Ermeniler, bu okulları karargah olarak kullanmışlardı. 1927’de Amerikan Okulları krizinden sonra bu okulların kontrol altında tutulması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmaları sağlanmıştır.

Lise Eğitimine Geçiş Süreci

1997 yılında uygulamaya konulan yeni yönetmeliğe göre ilk öğretimin sekiz yıla çıkmasıyla Robert Koleji’nin orta okulu kapanmıştır. Sonrasında eğitim sadece lise seviyesinde yürütülmeye başlanmıştır. Günümüzde, Kolej öğrencileri ilk yılı hazırlık olmak üzere beş yıllık lise eğitimi almaktadırlar.

Kolejin Eğitim Dili Nedir ve Koleje Nasıl Girilir?

Robert Koleji günümüz

Robert Koleji’nin eğitim dili çoğunlukla İngilizcedir. Fen, Matematik, Edebiyat,Beden Eğitimi, Resim ve Müzik derslerinde kullanılan eğitim dili İngilizcedir. Türkçe, sosyal bilimler ve Türk dili/edebiyatı da zorunlu öğretim dilidir. 2021-2022 öğretim yılı itibarıyla LGS’de en yüksek puan olan %0.3 dilimine girebilen öğrencilerin kaydolabildikleri bir okuldur. Öğretim kadrosunun %50’si Türk, %32’si Amerikalı, %8’i İngiliz, geri kalan %10’u diğer ülkelerdendir.

Robert Koleji ‘nden Mezun Olan Ünlüler

Abidin Dino, Ayşe Kulin, Behice Boran, Betül Mardin, Bülent Ecevit, Çiğdem Talu, Engin Cezzar, Genco Erkal, Göksel Kortay, Feyyaz Berker, Halet Çambel, Haldun Dormen, Hüsnü Özyeğin, Cem Karaca, Cem Kozlu, İsmail Cem, Mina Urgan, Nejat Eczacibasi, Nuri Çolakoğlu, Orhan Pamuk, Ömer Koç, Perihan Mağden, Rahmi Koç, Rahşan Ecevit, Sedat Ergin, Serdar Bilgili, Sina Akşin, Suna Kıraç, Tolga Örnek, Tosun Terzioğlu, Soli Özel, Şakir Eczacıbaşı, Şenes Erzik, Tansu Çiller

Sık Sorulan Sorular(FAQ)

  1. Robert Koleji kim tarafından kurulmuştur?
  • Amerikalı eğitimci Dr.Cyrus Hamlin ve Amerikalı iş adamı, yardımsever Christopher Rhinelander Robert
  1. Robert Koleji kaç yılında kurulmuştur?
  • 1863
  1. Kolej hangi padişah döneminde kurulmuştur?
  • Abdülaziz
  1. Robert ismi nereden gelmektedir?
  • Okul, “Robert” ismini okulun kurulmasında ve büyümesinde önemli katkıları bulunan New Yorklu Christopher Rhinelander Robert’ten almıştır.
  1. Kolej hangi şehirde bulunmaktadır?
  • İstanbul
Kaynak
Robert Koleji Sitesi

kimadmin

Kim sorusuna kafayı takmış birisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu